RUPNIKOVA LINIJA: Misteriozni jugoslovenski bunker koji nikada nije poslužio svojoj svrsi (FOTO)

Privilegija je dobiti priliku i zaviriti u dugo čuvanu istorijsku tajnu. Posetili smo bunker Rupnikova linija i saznali mnogo toga zanimljivog, a najzanimljivija je svakako činjenica da nepregledni bunker nikada nije služio svojoj prvobitnoj svrsi, čak je decenijama skrivano njegovo postojanje.

 

Rupnikova linija poznata je linija obrane koju je počela da pravi slovenačka vojska za vreme Kraljevine Jugoslavije, davne 1925. godine, međutim posebno je zanimljivo da čitav ovaj projekat koji je jedan od većih u istoriji Jugoslavije, nikada nije poslužio svojoj prvobitnoj svrsi.

 

Duž cele ove oblasti nalazi se niz bunkera koji su pravljeni kao vrsta zaštite od italijanske vojske. Lanac bunkera počeo je da se gradi nakon rapalskog sporazuma, koji je 12. novembra 1920. godine sklopljen između tadašnje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, odredio je granicu između Italije i Kraljevine, međutim, žitelji ovog dela one velike zemlje nisu mogli da ostanu imuni na bojazan od iznenadnog napada neprijateljske vojske. Tako su počeli da se grade bunkeri.

 

Rupnikova linija je sistem utvrđenja, čija je gradnja počela mnogo pre Drugog svetskog rata, tako da su pogrešne konotacije koje ih povezuju. Te tvrđave imale su stratešku važnost jer je Poljanska dolina omogućavala jednostavan pristup Ljubljani, pa je regija morala biti odbranjena, po svaku cenu.

 

Tri najveća podzemna bunkera, koja su i najbolje očuvana na cijeloj liniji koju čini više od 4000 bunkera, nalaze se na Golem vrhu, Hrastovem griču i u mjestu Hlavče Njive. U razdoblju 1940. do 1941. utvrđenja je na zapadnoj liniji gradilo čak 60 hiljada ljudi, vojnika i civila zajedno. Završetak građevinskih radova planiran je 1947. godine, ali je početak Drugog svetskog rata prekinuo izgradnju, pa bunkeri nikada nisu poslužili svrsi, napušteni su, ulazi minirani i samim tim zakamuflirano njihovo postojanje.

 

Bunker na Golem vrhu jedan je od najvećih, a ekipa portala Dnevno.rs imala je priliku da uđe unutra. Iskustvo je fenomenalno!

Unutrašnjost bunkera skrivana 70 godina

 

Sastavljena je od nadzemnog bunkera i podzemnih prostorija. U pitanju je čitav lanac tunela ispod zemlje, nešto nalik lavirintu ili mreži. U bunkeru vlada večna tama, a obavezna je pratnja vodiča, kome se morate najaviti kako bi vas sproveo.

 

Glavna prostorija bunkera duga je 200 metara, a u njoj je izgrađen sistem manjih prostorija koje su trebale da imaju funkciju bolnice, skladišta hrane i oružja.

Jedino osvetljenje jeste baterijska lampa srdačnog vodiča koji spremno odgovara na sva pitanja. Sve dok vodič nije uključio svetlo, negde nasred tunela, gde se pred nama stvorila izložba! Prava izložba stvari koje su nađene u bunkeru.

Onda smo saznali zanimljivost: u bunkeru se svake godine održava koncert – odatle bina koju smo ugledali u jednom od hodnika. Pored decembarskog koncerta, održava se i turnir u boćanju.

Zamislite samo to iskustvo!

Bunker je izgrađen tako da u slučaju prodora neprijatelja u ove prostorije svi koji se u njemu nalaze imaju ne baš tako jednostavan pristup izlazu na drugoj strani. Izlaz je duboko u šumi, pa se pretpostavlja da bi beg bio moguć i da bi prošao prilično neprimetno.

Umesto vrata, izlaz je osmišljen kao okrugli otvor u zidu kroz koji se treba provući. Iako deluje maleno, kažu da kroz njega može da prođe i osoba teška 120 kilograma. Mi smo probali, ali imamo više od duplo manje, pa problema nismo imali 🙂

Nakon izlaska, našli smo se na balkonu, sa koga smo merdevinama sišli na šumsko tle i laganim korakom otišli do početne tačke, do koje ima nekoliko minuta pešačenja. Nije mogla da se otrgne misao koliki prostor je ostao neiskorišćen…

Takođe, ostaje misterija zašto je toliko tajeno da postoji ovako nešto? Prema vodičevim rečima, meštani su znali za to mnogo pre nego što je bunker otvoren za javnost, ali mnogi su se plašili da zađu unutra. Naš hrabri vodič pohvalio se kako je još kao dečak ulazio u mračnu unutrašnost bunkera, a kasnije istražio ceo kompletno, iz puke radoznalosti. Kaže, nema čega da se boji.

 

Ako vas put odvede bilo gde u Sloveniju, nemojte da propustite priliku da prošetate ovim bunkerom i vratite se u istoriju, ali imajte na umu da je ulaz u bunker moguć samo uzprethodnu najavu i pratnju vodiča.