Savet iz pera genija: Evo kako da se izborite sa kritičarima jednom za svagda

Najbolji savet ikad dat na temu toga kako da se ophodite prema neopravdanim kritičarima na Internetu, ali i u realnom životu dolazi iz pera osobe koja nikada nije videla ni Fejsbuk ni Tviter - Alberta Ajnštajna!

Kako je veliki genije preminuo 1955. godine nije stigao da vidi ni Jutjub ni Fejs ni sve one kritičare koji uvek sve znaju najbolje i jedva čekaju da vas „posavetuju”, piše News.

Ipak, ovo nije sprečilo Ajnštajna da na ovu temu da najbolji mogući savet.

U seriji pisama objavljenim ove nedelje nalazi se i ono koje je Ajnštajn uputio Mariji Kiri zbog nepravde koju je trpela.

Kiri, velika naučnica i prva žena dobitnica Nobelove nagrade, nije uspela da uđe u Francusku akademiju nauka.

To se verovatno desilo zato što je bila žena i ateista, dve stvari na koje se nije blagonaklono gledalo početkom 20. veka. Štaviše, javno mišljenje o Mariji Kiri, verovatno iz istog razloga, bilo je podjednako oštro.

Ipak, Ajnštajn je veoma cenio naučnicu. Evo šta joj je poručio:

Poštovana gospođo Kiri,

Nemojte mi se smejati što vam pišem, a nemam ništa razumno da vam poručim. Ipak, ja sam toliko besan zbog načina na koji se javnost usuđuje da se bavi Vama, da apsolutno moram da dam oduška tom osećanju. Ubeđen sam da Vi prezirete tu rulju, bilo da Vas obasipa poštovanjem ili pokušava da zasiti svoju žeđ za senzacionalizmom! Moram da Vam kažem koliko se divim Vašem intelektu, Vašoj energiji i Vašoj iskrenosti i smatram se srećnim što sam bio u Vašem društvu u Briselu. Svako ko se ne ubraja u ove reptile sigurno je srećan, sad kao i ranije, što imamo takve ličnosti među nama, poput Vas i Lanževena, prave ljude s kojima sam imao čast da budem u kontaktu.

Ako rulja nastavi da se bavi Vama, onda jednostavno nemojte čitati te budalaštine, nego ih ostavite reptilima koji su ih i fabrikovali.

S najdubljim poštovanjem prema Vama, Lanževenu i Perenu,

Vaš A. Ajnštajn

P.S. Odredio sam statistički zakon kretanja dvoatomskih molekula u Plankovom polju zračenja u smislu komične dosetke, naravno, uz ograničenje da pokreti strukture prate zakone standardne mehanike. Ipak, moja nada da ovaj zakon važi i u stvarnosti je vrlo mala.

* Dopala vam se ova priča? Lajkujte nas na Facebook-u i vaša dnevna doza istorijskih zanimljivosti stiže!