TOLSTOJ U BOJI: Na jednoj od prvih kolornih fotografija nalazi se slavni književnik

Mogućnost da ostavite trag uz pomoć fotoaparata izgledalo je magično, a bilo je i onih koji su verovali da će na ovaj način zauvek izgubiti dušu i da je u pitanju 'đavolja rabota'. Zbog toga su na početku 19. veka mnogi i dalje radije pribegavali portretisanju na platnu nego ukočenom i „strašnom" stajanju ispred objektiva.

Lav Tolstoj, slavni ruski književnik, međutim, nije spadao u one koji se plaše sujeverja i „babskih priča”. Zbog toga je iza njega ostalo mnogo fotografija koje nam danas daju uvid u svet velikog umetnika.

Zbog toga i ne čudi što se na prvoj kolornoj fotografiji koja je ikada napravljena u Rusiji nalazi upravo Lav Nikolajevič Tolstoj. Slika je nastala 1908. godine kada je književnik već bio  u poznim godinama života.

 

Lav Tolstoj fotografisan 1908. godine, Foto: Wikipedia

Grof Lav Nikolajevič Tolstoj svrstava se u najveće ruske realiste toga doba. Bio je izdanak jedne od najznačajnijih ruskih grofovskih porodica, koja je već nekoliko vekova Rusiji davala mnoge generale, diplomate i pisce.

Dugo godina imao je tutore, ali nakon smrti roditelja 1830. brigu o njemu su preuzeli najbliži rođaci. Na Kazanjskom Univerzitetu je studirao pravo i orijentalne jezike, nakon što je 1844. napustio studije arapsko-turskefilologije.

Poznat je po svoja dva najveća dela, „Ana Karenjina” i „Rat i mir”, koja slikaju duboku, psihološku i društvenu pozadinu Rusije i njenog društva u 19. veku.

 

Portret iz 1887. Foto: Wikipedia

Bio je esejist, dramatist, kritičar i moralni filozof, i pored svega pacifista i levičar. Svojim naprednim, nenasilnim idejama otpora uticao je na kasnije ličnosti kao što su Martin Luter King i Gandi.

Veruje se da je Tolstoj umro od zapaljenja pluća u Astapovu, na železničkoj stanici 1910. godine, nakon što je usred zimske noći napustio dom. Imao je 82 godine. Dugo je bolovao, pa su brigu o njemu preuzele supruga i kćerke. 

Policija je pokušala da ograniči pristup posmrtnoj ceremoniji, ali hiljade seljaka je bilo u koloni na njegovoj sahrani. Neki su, doduše, znali samo da je „neki aristokrata preminuo“. Tako se ispostavilo da nisu dovoljno znali o životu i delu ovog ruskog realiste.

U svetu postoji oko 200 potomaka Lava Tolstoja koji se svake druge godine okupljaju u Jasnoj Poljani.

Proglašen je za najboljeg pisca u poslednjih 200 godina i to od strane 125 američkih i britanskih književnika koji su učestvovali u anketi koja je trajala više godina.