Torinski pokrov: ISUSOV LIK NA TKANINI ili velika prevara crkve?

Torinski pokrov od nedelje je izložen u katedrali grada na severu Italije po kome je dobio ime i do juna će biti dostupan javnosti koja je podeljena po pitanju autentičnosti te relikvije za koju vernici tvrde da je u nju bilo umotano Isusovo telo, a skeptici da je u pitanju srednjevekovna prevara.

 

Kako prenose elektronski mediji, razgledanje platna je besplatno, ali se termin mora rezervisati i do sada se prijavilo više od milion ljudi.

Poslednji put Torinski pokrov bio je izložen 2010. i tada ga je pogledalo 2,5 miliona ljudi.

Komad tkanine dugačak 4,36 metara, a širok 110 centimetara, ima mrlju u obliku ljudskog tela i navodno mrlje od rana od razapinjanja na krstu. Na njemu se navodno vidi i otisak lica Isusa Hrista.

Dobio je naziv po katedrali Svetog Jovana Krstitelja u Torinu gde se čuva.

Pokrov je, prema legendi, pronađen u jednoj francuskoj katedrali u 14. veku, ali se ne zna kako je tamo dospeo. Vatikan je od 1983. zvanični vlasnik pokrova koje su mu poklonili naslednici kraljevske kuće Savoj.

Poreklo pokrova i njegova slika su predmet intenzivne debate među naučnicima, teolozima, istoričarima i istraživačima. Naučna i popularna izdanja predstavila su do sada raznovrsne argumente i za autentičnost, i moguće načine falsifikovanja.

Godine 1978, prvi detaljan naučni pregled obavio je tim američkih naučnika pod nazivom STURP (Istraživački Projekat Torinski Pokrov). Godine 1988, radiokarbonsko testiranje je izvedeno na malim uzorcima uzetim sa pokrova. Laboratorije na Univerzitetu u Oksfordu, Univerzitetu u Arizoni, i švajcarski Savezni institut za tehnologiju, složile su se da testirani uzorci datiraju iz Srednjeg veka, između 1260. i 1390. godine.

U 2005. godini, međutim, dolazi do novog raspleta situacije, kada Rej Rodžers, član STURP-a koji je predvodio hemijsku analizu dokazuje da je uzeti deo sa pokrova ipak bio kontaminiran.