Zvuk sa kraja svemira: Ovako zvuči međuzvezdani prostor (VIDEO)

Voyager 1 i dalje 'surfuje' na džinovskom 'talasu' u međuzvezdanom prostoru. Ova neverovatna vonja počela je u februaru i stručnjaci sada sa sigurnošću mogu da kažu da je reč o najtrajnijem udarnom talasu ikada zabeleženom!

Zahvaljujući ovom neobičnom fenomenu naučnici sada mogu još jednom da promisle kako izgleda „kraj svemira”, piše Dejli mejl.

– Mnogi ljudi misle da je međuzvezdani prostor tih i miran. Međutim, ovakvi talasi su učestaliji nego što smo ranije mislili – kaže Don Garnet, profesor fizike na Univerzitetu u Ajovi koji je predstavio nove podatke na sastanku Američke geofizičke unije u San Francisku.

„Cunami talasi” u međuzvezdanom prostoru dešavaju se kada Sunce emituje koronalni izbačaj mase i šalje magnetni oblak plazme sa svoje površine.

Kada taj talas pritiska naleti na plazmu u međuzvezdanom prostoru – naelektrisane čestice koje se nalaze u prostoru između zvezda – proizvodi se zvuk, koji naučnici nazivaju „pesmom”.

– Cunami izaziva vibracije u jonizovanom gasu i on počinje da ‘peva’ – kaže Ed Stoun, projektni menadžer misije Voyager.

Ovo je treći udarni talas koji je naleteo na Voyager 1.

Prvi je primećen između oktobra i novembra 2012. drugi između aprila i maja 2013. dok je poslednji zabeležen u februaru, ali se pojavljuje i u novembarskim podacima.

Letelica je tokom tog perioda preletela 400 miliona kilometara.

Naučnici još ne mogu da odgovore zašto ovaj talas traje toliko dugo, a nisu sigurni ni kojom brzinom se kreće, ni koju oblast pokriva.