BOJITE SE VOŽNJE PO JAKOJ KIŠI? Bezbedno stignite na odredište uz pomoć ovih saveta

Vožnja po jakoj kiši utiče na vidljivost, pa bi, pre svega, trebalo usporiti. Standarno rastojanje od dve sekunde bi tada trebalo duplirati. Inače, stručnjaci savetuju da se prilikom vožnje po zaleđenoj podlozi rastojanje poveća deset puta u odnosu na normalno stanje.

Pixabay.com

Postarajte se da vam je vetrobransko staklo čisto, brisači efikasni i da imate dovoljno tečnosti za pranje stakla sa sniženom tačkom smrzavanja. Pre polaska na duži put zimi dospite ovu tečnost, jer vam se može desiti da dobar deo putovanja provedete prskajući. Takođe, proveriti da li su vam prskalice usmerene ka šoferci, a ne ka automobilu iza ili pored vas.

Smanjena vidljivost zahteva i da uključite oborena svetla. Ako imate noviji automobil sa automatskim paljenjem svetala moguće je da senzor neće prepoznati potrebu za svetlima zbog kiše, pa bi to trebalo da učinite ručno.

Voda na putu

Bilo kakva voda na putu predstavlja potencijalnu opasnost. Najpre jer se obično ne zna šta je ispod površine. Moguće je da bara krije neku veću udarnu rupu, koja može načiniti priličnu štetu na vašem automobilu.

Fordovo rešenje za udarne rupe

S druge strane, prolazak kroz veću vodenu površinu na putu može da dovede do takozvanog “akvaplaninga”. Ova pojava se najlakše objašnjava kao glisiranje, jer u trenutku akvaplaninga točak nema kontakt sa čvrstom podlogom već je u potpunosti okružen vodom. Tada automobil gubi mogućnost preciznog upravljanja, što predstavlja veliku opasnost.

Dakle, ako želite da prođete kroz veću baru na putu, to je potrebno učiniti veoma pažljivo. Kao prvo, potrebno je da se uverite da je voda na putu stajaća. Kroz vodu koja teče i nepoznate je dubine nemojte prolaziti.

Prolazak kroz veću stajaću vodu treba izvesti kao da polazite na uzbrdici. Dakle, uz držanje kvačila i sa povećanim brojem obrtaja. Takav režim bi trebalo da spreči da voda uđe u izduvni sistem.

Kada izađete iz vode, testirajte kočnice, kako bi ustanovili da su se osušile.