DA SAČUVATE I NOVAC I ZDRAVLJE: Naučite kako se PRAVILNO koristi KLIMA UREĐAJ u automobilu!

Klima u automobilu
Pixabay.com

Klima uređaj postao je neizostavan deo serijske opreme velikog broja novih automobila, ali sve donedavno smatrao se luksuzom i nudio samo uz doplatu i to na većim i luksuznijim automobilima.

 

Klima uređaj je ušao u modu početkom ’90-ih godina, a danas više od 90 odsto novih automobila ima serijski ugrađen sistem za rashlađivanje.

Klima uređaj u automobilu zahteva redovno održavanje tokom cele godine. U slučaju neodržavanja klima uređaja može doći do znatnih troškova koji mogu neprijatno da iznenade vlasnika vozila.

Klima uređaji u automobilu uvek propuštaju malo rashladnog plina, pa testiranje i servis klime treba uraditi najmanje jednom u dve godine. 

Greške se javljuju već u samom startu – ako se klima uređaj uključuje samo kada je napolju zaista vruće ili ako se uključuje svega nekoliko puta godišnje. Kod dugog nekorišćenja klime može doći do oštećenja kompresora klime, a to zahteva skupu popravku. Rashladna tečnost klime istovremeno podmazuje kompresor, a kad je klima isključena kompresor se ne podmazuje dovoljno. Da klima uređaj, odnosno njen kompresor, slabije radi vidi se po osetnom padu rashladnog kapaciteta klima uređaja, a kod ekstremnog slučaja i kvara dolazi do prestanka rashlađivanja.

 

Klima uređaj na dužim putovanjima znatno smanjuje umor vozača pa time doprinosi većoj sigurnosti u saobraćaju. 

Klima uređaj može biti loš po zdravlje, ali samo ako se nepravilno koristi. Najčešća neugodnost je kada se klima uređaj koristi tokom letnjih dana s visokom temperaturom vazduha. Tada često može doći do temperaturnog šoka koji nastaje kada se iz automobila u čijoj je unutrašnjosti temperatura znatno niža od spoljnje izađe na vruće sunce.

Osetljivije osobe to podnose teško, a rešenje za ovu pojavu je vrlo jednostavno. Potrebno je nekoliko minuta pre izlaska iz vozila isključiti klimu. Time se mogu izbeći nagle temperaturne promene, a isparivaču na kojem se kondenzuje vlaga daje se dovoljno vremena da se osuši. Vlažni isparivač je taj deo koji je pogodan i za razvoj bakterija i gljivica koje mogu razvijati neugodne mirise i koje predstavljaju izvor infekcija disajnih puteva, pa je jednom godišnje potrebno napraviti čišćenje isparivača i kanala ventilacije. Ovakav zahvat nije skup, a preporučuje se i promena filtera.