SAVETI ZA SVE VOZAČE: Kako da bezbedno upravljate automobilom po kiši i magli?

Kiša je čest pratilac vožnje, a obilne padavine često mogu da dovedu i do prekida saobraćaja jer je pored velike količine vode na kolovozu i vidljivost maksimalno smanjena.

 

Brzina u kišnim uslovima mora se prilagoditi i smanjiti od 30 do 50%. Dubina ,,šare,, na gumama takodje je bitan faktor za bezbednu vožnju u takvim uslovima, pa svakako treba izbegavati vožnju s,izlizanim umama. Ne bi trebalo dozvoliti da se vodena para kondenzuje u unutrašnjosti vozila, pa treba koristiti ventilaciju i grejanje, a u vožnji po kiši treba obavezno koristiti srednja svetla. Ponekad je dobro vozilo parkirati i sačekati da kiša ili nevreme posustanu i uslovi za vožnju postanu bezbedniji. Posebnu pažnju treba obratiti na pojavu koja je poznata pod nazivom akvaplaning, kada se izmedju kolovoza i pneumatika stvara odredjeni sloj vode tako da pneumatici praktično nemaju dodir sa kolovozom, kada može doći do zanošenja i gubitka kontrole nad vozilom. Klizav kolovoz, inače, pa i u uslovima kiše, zahteva prvenstveno prilagodjavanje brzine, naročito na putevima gde se traktori i seoska vozila uključuju sa sporednih puteva i često nanose odredjenu količinu zemlje i blata, što takodje može biti opasno u slučaju nepažljive vožnje.

Mali, ali korisni saveti:

* Ukoliko pri kišnom vremenu pregori elektromotor brisača, vetrobran možete namazati duvanom od cigarete pa se voda neće zadržavati, već će se slivati u sitnim mlazevima i vožnju ćete moći da nastavite do prve radionice
* Da biste sprečili zamagljivanje stakala iznutra, namažite ih glicerinom, pa ispolirajte krpom i izvesno vreme stakla se neće magliti.