BUDUĆNOST NOVINARSTVA? Roboti sve bolji u smišljanju NASLOVA, a evo šta to znači za struku

Izuzetno složen proces pisanja naslova za članke veštačkoj inteligenciji iz američke kompanije Primer predstavlja sve manji problem.

roboti
pixabay.com

Američka kompanija Primer već dugo razvija veštačku inteligenciju koja pisani format može oblikovati poput ljudskog novinara. Ovaj složeni proces od nedavno uključuje i smišljanje prikladnog naslova složenog prema sadržaju samog članka i kako stvari stoje – sve su bolji u tome.

Podsetimo, veštačka inteligencija je do danas savladala zadatak sakupljanja podataka i pisanja kratkih izveštaja, ali nikad nije dosegla nivo kreativnosti koju imaju ljudski novinari. Štaviše, svi naslovi koje su računari izbacili bili su ili pogrešni ili nisu bili dovoljno privlačni da čitatelja privuku da ih cele pročitaju.

Primerov novi alat može sam da smišlja naslove koji izgledaju kao da ih je napisalo ljudsko biće. Ne radi se o savršenim naslovima, makar dotični zvuče puno bolje nego ikad do sad (sve dok u celosti ne promaše temu članka).

Primer može da stvori naslove koji su jako dobri, ali i dalje ne dosežu stučnost iskusnih urednika i autora.

Ono što je važno je da, u drugu ruku, veštačka inteligencija odgovorna za naslove postaje sve bolja i bolja, što znači da ćemo uskoro naići na članke koji su vrlo slični onima koje je napisao pravi novinar.

Šta to znači za struku?

Gledano iz perspektive engleskog govornog područja, veštačka inteligencija bi kroz nekoliko godina mogla da radi jako dobar posao po pitanju kratkih članaka i izveštaja, ali problem nastaje kod lokalizacije koja je zbog masivne razlike u govoru i gramatici puno teža za savladavanje.