Aplikacija ‘Bezbedna’ pomaže ženama u slučaju opasnosti

Besplatna android aplikacija 'Bezbedna' pojavila se na internet tržištu, sa ciljem da pomogne ženama u trenutku kada se nađu u opasnosti, a pomoć se traži pomoću jednog klika.

Kreatori aplikacije na ovaj način pokušavaju da olakšaju potencijalnim žrtvama nasilja da što pre alarmiraju svoje bližnje, ali i sve nadležne organe.

Aplikacija je jednostavna za upotrebu. Prilikom njenog pokretanja, pojavljuje se početni ekran sa dugmićima za aktiviranje funkcija: SOS SMS, Pozovi podršku, Mapa pomoći i Šta da radim.

sigurna app

Klikom na dugme SOS SMS aktivira se slanje već kreiranih poruka, unapred određenim kontaktima iz imenika. Prilikom prve aktivacije ove funkcije, otvara se panel podešavanja aplikacije, u kojem navodite brojeve telefona kontakata za hitne slučajeve. SOS SMS može da se aktivira i putem jedinstvene blutut narukvice. Pri uključenju narukvice, automatski se aktivira funkcija SOS SMS i šalje poruka, a korisno je kada niste u mogućnosti da upotrebite telefon. Da bi ova opcija mogla da funkcioniše, neophodno je da imate aktiviranu uslugu interneta i da ima dovoljno kredita potrebnog za slanje SMS-a, a radi bolje preciznosti i uključen GPS lokator. U slučaju da su internet i GPS deaktivirani, ili da ne postoji dovoljno kredita, aplikacija će poslati poruku obaveštenja.

Na početku je potrebno narukvicu upariti sa telefonom, a uključiti blutut uslugu. Inače, blutut narukvicu možete nabaviti preko Autonomnog ženskog centra. Dugme Pozovi podršku otvoriće panel sa brojevima telefona najbitnijih institucija – policije, hitne pomoći, najbližeg Centra za socijalni rad i nasilja u porodici (SOS Agencija). Potom se klikom na svaku od opcija poziva centrala ovih institucija. Dugme Mapa pomoći aktiviraće uslugu Google Maps i otvoriti mapu sa lokacijama bolnica, policije, hitnih službi i specijalizovanih agencija za pomoć. Aplikacija će locirati trenutni položaj žrtve, a izolovaće sve ustanove pomoći u radijusu od pet kilometara. Klikom na neku od ustanova, prikazaće se adresa i broj telefona, odakle može i da se obavi poziv.

Dugme Šta da radim otvoriće panel sa nekoliko pitanja. U skladu sa odgovorima žrtve, aplikacija će ponuditi najbolji odgovor u datoj situaciji i reći osobi šta dalje da radi. Na primer, ako na pitanje: „Da li si upravo preživela nasilje?” osoba odgovori sa Da, odgovor će glasiti: „Skloni se na sigurno mesto i odatle pozovi policiju” sa opcijom hitnog poziva policiji. Ukoliko je odgovor Ne, iskočiće panel sa više opcija: psihološka pomoć, pravna pomoć, sigurnosni plan. U opcijama Podešavanja unose se takozvani „zaštitnici”, četiri osobe kojima će automatski biti poslata poruka u slučaju opasnosti.

bezbedna app2

Aplikacija je kompatibilna sa Android uređajima verzije do 2.3.3, a dostupna ovde.

Aplikacija je realizovana u pravo vreme, pošto je 1. avgusta stupila na snagu Konvencija Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Ivana Nikolić iz organizacije „… iz kruga – Vojvodine”, koja je podržala ovu aplikaciju, kaže da od nadležnih organa očekuje da sprovode ovu Konvenciju dosledno.

– Tražimo da se standardi navedeni u konvenciji ne ignorišu, ali da se uvedu i strožije kazne za počinioce nasilja ili težih oblika prestupa. Sve aktivnosti koje udruženja za prava žena i žrtve nasilja obavljaju su sa ciljem da ukažemo na podatak da su žrtve nasilja uglavnom žene, a počinioci su uglavnom muškarci, pošto se radi o nejednakoj raspodeli moći – rekla je Ivana za Dnevno.rs