Da li je čitanje misli naučna fantastika?

Nešto što smo nekada smeli samo da zamislimo i da prosto ne poverujemo da će ikada postojati, danas je sasvim normalno. Pitamo se, šta li će se još desiti u budućnosti....

Pisci naučne fantastike moraće da smisle nova čuda tehnologije, jer vredni naučnici polako ali sigurno uspevaju da prenesu stvari sa malih ekrana u stvaran život. Čitanje misli više nije samo naučna fantastika. Nekoga će ovo oduševiti, drugi će kritikovati, ali niko ne može da ospori svakodnevni napredak tehnologije.

Ovaj „čitač misli” je ustvari aplikacija za Google-ove pametne naočare Google Glass. Google Glass je sam po sebi neverovatan proizvod, koji se relativno skoro pojavio na tržištu. Ove pametne naočare reaguju na glas i pomoću njih možete da vršite pretragu Google AdWords oglasa, slušate muziku, komunicirate, snimate fotografije i video zapise i još mnogo zanimljivih stvari. Aplikacija po imenu MindRDR će sigurno olakšati i učiniti zanimljivijim korišćenje Google naočara. Dusan Hamlin iz kompanije This Place koja je razvila MindRDR kaže da će ova aplikacija imati samo jednu svrhu, a to je detektovanje moždanih talasa ili drugim rečima čitanje misli.
Sve ovo funkcioniše pomoću dodatka naočarima koji se zove Mindwave. Ovaj dodatak se nosi na glavi i pomoću njega se može upravljati Google naočarama bez korišćenja ruku ili glasovnih komandi. Naravno ova aplikacija ne može da čita sve vaše misli, ali iz This Place-a kažu da će i u narednim godima raditi na unapređenu aplikacije kako bi bila što bolja i preciznija. Za sada je demonstrirano slikanje i brisanje fotografija, kao i njihovo deljenje na društvenim mrežama Facebook-u, Google Plus-u i Twitter-u. Možda zvuči neverovatno, ali istina je. Ako se koncentrišete na slikanje, Google naočare će snimiti fotografiju za vas.
Zamislite situaciju da šetate ulicom nepoznatog grada i gladni ste. Umesto da lutate gradom i tražite restoran ili fast food po vašoj meri, dovoljno je samo da to zamislite, a Google će vam prikazati najbliža i najbolja mesta za jelo. Ili možda želite da slikate nešto dok ste za volanom, dovoljno je samo da se koncentrišete na to. Veruje se da će MandRDR doneti najviše koristiti osobe smanjenih motoričkih sposobnosti.

Biće interesantno videti kako će se Google prilagoditi ovome i da li će iskoristiti ovu revolucionarnu tehnolohiju za neko inovativno Google pretraživanje. Mogućnosti za primenu ima zaista mnogo, a kako će se pokazati u praksi videćemo.