Konačno je i to otkriveno: U samo nekoliko koraka možete da nestanete sa interneta!

Zbog velikih diskusija o ličnim podacima koje slobodno stoje na internetu i svima su na raspolaganju, hosting firma 'Who Is Hosting This' objavila je devet koraka do potpunog brisanja vašeg identiteta na internetu.

Postoji nekoliko načina na koje biste mogli da obrišete sve dokaze o svom postojanju na internetu i da onda anonimno surfujete.

Devet koraka podrazumevaju odjavljivanje sa svih naloga i mogu biti vrlo korisni. Podrazumevaju deaktivaciju svih nalooga, brisanje linkova stranica na kojima ste bili, odnosno koje ste tražili i načine za brisanje vašeg imena sa raznih lista. Za ljude koji žele da ostanu sakriveni, vodič pokazuje i kako biste mogli anonimno da tražite informacije na internetu.

– Društvene mreže napravile su od mnogih života otvorenu knjigu. Sve češće, drugima su dostupne i informacije koje ne bismo želeli da svi imaju. Za ljude koji brinu za svoje lične podatke, mogućnost da “izvuku utičnicu” vrlo je atraktivna – kažu iz londonskog “WhoIsHostingThis” (WIHT).

Iako se čini da je danas nemoguće zadržati privatan život za sebe, istina je da ipak možete biti nevidljivi za javnost. Postoji nekoliko sajtova koji postoje baš sa ovom namenom, ato su DeleteMe i JustDelete.me.

Za ljude koji žele da se obrišu “ručno”, “Who Is Hosting This” pokazuje detaljne korake za to.

Prvi korak podrazumeva deaktivaciju naloga na društvenim mrežama poput Fejsbuka, Tvitera, Gugl plusa i Linkedina.

Kao drugi korak WIHT preporučuje da potražite sebe na internetu. To će vam pomoći da se podsetite sajtova na kojima ste nekada imali profile, ali ih više ne koristite, poput, na primer, Majspejsa.

Treći korak kaže da unesete lažne informacije u naloge koji se ne mogu obrisati (lažna imena ili lokacije).

Sledeće što bi trebalo da uradite je odjavljivanje sa svih mejling lista na koje ste se prijavili.

U petom koraku potražite sebe na Guglu, pa ukoliko vas nađe, možete tražiti od pretraživača da izbriše te rezultate. Ukoliko je rezultat u vezi sa nekim drugim privatnim sajtom, Gugl tu ne može pomoći i trebalo bi da se obratite direktno njima, što bi bio šesti korak.

Postoje servisi koji se bave prikupljanjem podataka sa rznih sajtova, a koje kasnije prodaju oglašivačima, na primer. WIHT priznaje da je ovaj korak najteži, jer su te arhive najmanje dostupne, ali savetuju da budete uporni telefonskim pozivima i mejlovima upućenim ovim sajtovima/agencijama.

Poslednja dva koraka

Održavanje anonimnosti, kao poslednji korak, velo je teško, kažu iz WIHT.

– Nestajanje sa interneta nije za svakoga. Ipak, ako stvarno vodite računa o svojoj privatnosti, bezbednosti i reputaciji, vreme utorišeno na ove korake nije uzaludno i može biti vredno izbegavanja nevolja – kažu iz WIHT.