Odlaze u istoriju: Ova četiri proizvoda nestaju zbog pametnih telefona

Mnoge stvari bez kojih do pre samo deset godina nismo mogli da zamislimo dom, uveliko nestaju. Ima li ovih stvari i danas u vašoj kući?

Dolazak Interneta je promenio ne samo na koji način komuniciramo, već i razmenjujemo informacije. U početku su za surfovanje Internetom bili potrebni računari i specijalizovani programi, a danas skoro svaki uređaj koji posedujemo može se na neki način konektovati na “Mrežu svi mreža”! Pojava pametnih telefona koji imaju dovoljno procesorske snage da zamene u poptunosti računar i pokrenu specijallizovane programe je donela novu stvarnost koja bi tokom osamdesetih godina bila smatrana naučnom fantastikom.

Budilnik
Sa dolaskom pametnih telefona, budilnici su u potpunosti izgubili svoju funkciju. Poseduju ih samo još osobe koje izuzetno teško ustaju ili imaju veoma “tvrd” san. Ovaj trend je prisutan već neko vreme, pa su proizvođači spojili radio aprate sa satovima i tako dobili dva uređaja u jednom, ali čak i ovi hibridi više nisu potrebni

Fiksna linija
OK, u Srbiji će fiksni telefon ostati još dugo vremena, ali na Zapadu sve veći broj ljudi otkazuje svoj fiksni broj jer ne želi da plaća dva računa. Pri tome ovo fiksni broj treba uzeti sa rezervom, pošto će u Švarcajskoj svi “fiksni brojevi” biti uskoro zamenjeni sa IP telefonima koji će komunicirati putem interneta.

Telefonska govornica
Telefonska govrnica je još jedna od “žrtvi” mobilne telefonije, jer šta će vam kada imate sopstveni telefon. Naravno, telefonske govornice nisu u potpunosti postale beskorisne ali potreba za njima je dramatično opala, bar u sadašnjoj formi. To su uvideli i gradski oci Njujorka, koji će u 2015. godini započeti ambiciozan plan zamene svake govornice u ovom američkom gradu sa verzijom prilagođenom 21. veku koja će imati IP telefon i Wi-Fi adapter.

Navigacija za automobil
Nekada su bili smatrani za čudo tehnike i spas za sve taksiste i dostavljače, a danas klasični GPS uređaji polako nestaju sa tržišta. Svi pametni telefoni novijih generacije poseduju u sebi GPS predjanik a veliki broj on-line mapa (Google Maps, Nokia Here Maps itd..) su istog kvaliteta kao i one u GPS uređajima.

U svakom slučaju kako minijaturizacija bude dalje napredovala nije daleko dan kada ćemo svi na sebi nositi maleni komunikator, koji će moći da nam prevede simultano šta nam priča osoba na drugom jeziku ili izvrši komande zadate glasom. Ova budućnost je bliža nego što mislite!