OTKRIJTE PREVARU: 3 znaka ukazuju da li je mejl pravi ili je posredi OBMANA!

Filtriranje malicioznih mejlova je znatno bolj enego što je to nekada bilo. Postojalo je vreme kada je svaki zlonamerni mejl završavao u vašem inboksu. Na svu sreću, to više nije slučaj, ali s vremena na vreme po koji mejl ipak uspe da izbegne obezbeđenje. Evo kako da u tom slučaju prepoznate maliciozan mejl.

Ovo su tri osnovna saveta koja će vam pomoći da identifikujete da li je neki mejl pravi ili je u pitanju prevara.

Draga mušterijo

Jedna stvar na koju spameri računaju jeste da vi, meta, ne shvatate da postoji drevna tehnologija u Microsoft Word-u i drugim aplikacijama pod nazivom „merge“ (grupiši).

Ova funkcija koristi šablon koji automatski koristi listu klijenata kako bi popunio imena, poslednje četiri cifre kreditne kartice ili računa u banci i druge lične podatke.

To znači da kada primite mejl od banke, on počinje sa „Dragi Nemanja“ ili „Dragi Petre“, ali nikako sa „Draga mušterijo“.

Ako vidite mejl koji počinje ovako i od vas traži da pratite link i nanjemu popunite lične podatke, velike su šanse da je u pitanju prevara.

Link

Ako niste sigurni u vezi sa nekim mejlom, pređite mišem preko svakog linka u njemu – ali nikako nemojte kliknuti na njih.

Onda u donjem levom uglu vašeg brauzera pogledajte adresu koja se pojavljuje. Ona mora biti identična linku preko kojeg prelazite kursorom, bez ikakvih dodatnih simbola i slova.

Ako se ta dva linka razlikuju, radi se o prevari.

Poseduje atačment 

Ako haker ne može da vas natera da kliknete na link, pokušaće da vas prevari da skinete fajl prepun virusa.

Nikada nemojte skidati atačment koji ne očekujete, bez obzira na to od koga dolazi.

Ako se to ipak dogodi, nemojte kliktati na njega, već ga prvo skenirajte za pretnje.

Iako je mejl danas znatno sigurniji, on je i dalje jako popularan kod hakera i prevaranata tako da je važno da možete da napravite razliku između mejla koji vam je poslao kolega, drugar ili neko ko samo želi da se dočepa vašeg novca.