Predstavljena aplikacija za izračunavanje nivoa buke

Projektanti iz Srbije moći će od danas da koriste aplikaciju za izračunavanje nivoa buke u zatvorenom prostoru koja će im omogućiti da najbolji način urade zvučnu izolaciju zgrada i spreče zvučno zagađenje.

 

Na predstavljanje aplikacije, koja je deo softvera kompanije Knauf Insulation, a povodom Svetskog dana zaštite od buke, istaknuto je da je kreirana za potrebe profesionalaca, arhitekata i građevinaca, i da služi za identifikovanje tipa buke i njoj odgovarajuće izolacije.

Specifičnost programa ogleda se u mogućnosti simulacije nivoa umanjene buke, koja korisnicima pruža mogućnost da pre ugradnje odabrane izloacije oslušnu efekte svog izbora.

Međunarodni dan žastite od buke, 20. april, obeležava se kako bi se ukazalo na štetnost buke po ljudsko zdravlje.

Svetska zdravstvena organizacija održala je sednicu u Stokholmu 1977, na kojoj je pokrenuta rasprava o zaštiti životne sredine. Razgovaralo se i o zaštiti od buke.

Radna grupa koja je tad formirana i zadužena da se bavi specifičnim merenjima i normiranjima, 1980. godine je objavila priručnik koji je dao smernice u ograničenju buke.

Nivo buke se izražava u decibelima (dB) i kreće se u rasponu od nule – minimalne jačine koju čulo sluha može da registruje, do 140 decibela kada prestaje slušna osetljivost i javlja se bol.

Buka je ocenjena kao zvuk koji se subjektivno doživljava kao preglasan, neugodan ili neočekivan.

Buka na čoveka deluje direktno i indirektno oštećujući njegovo zdravlje, izazivajući umor i smanjenje radne sposobnosti, ometa sporazumevanje, remeti koncentraciju, odmor i san.

Može se smatrati kao poseban oblik stresa i zagađenosti čovekove radne i životne sredine.

Procene pokazuju da je bukom ometeno više od 50 odsto evropskog stanovništva, a oko 16 odsto živi u “crnim akustičkim rupama”.