Profesor uhvatio studenta kako vara preko WhatsApp-a : Slao je zadatke pomoćnicima!

Student je pomoću aplikacije WhatsApp slao zadatke svojim pomoćnicima koji su se nalazili na udaljenoj lokaciji, a oni su mu istim načinom vraćali beleške za koje su verovali da su rešenja ispitnih problema.

Hrvatski profesor Miroslav Joler sa Tehnološkog fakulteta u Rijeci uhvatio je studente kako vara na pismenom ispitu i to pomoću mobilnog.

Naime, student je pomoću aplikacije WhatsApp slao zadatke svojim pomoćnicima koji su se nalazili na udaljenoj lokaciji, a oni su mu istim načinom vraćali beleške za koje su verovali da su rešenja ispitnih problema, napisao je na svom blogu profesor Miroslav Joler, koji je prijavio studenta. Profesor je pre svega ogorčen varanje na ispitima i dalje postoji i što su kazne za prestupnike veoma blage.

– Morao sam ovo da prijavim iz principijelnih razloga, a zbog eklatantnoga kršenja ispitnih pravila i akademske čestitosti, ali i s motivacijom da se preko ovoga slučaja upozori na zabrinjavajuće perspektive koje nas u skoroj budućnosti čekaju u kontekstu osiguravanja regularnosti pisanih ispita. Da nisam, ti bi i drugi studenti, bez imalo griže savesti, taj prestup ponovili već sutra na nekom drugom ispitu, prekosutra na nekom trećem ispitu, jer odnos nastavnik – student na ispitu percipiraju kao igru policajaca i lopova, a ne kao moralni kodeks kojega se treba pridržavati čak i da vas niko ne gleda – nastavlja profesor razočaran blagim kaznama za prepisivače.

– Mobilni su nam trenutno glavna pretnja kršenju ispitnih pravila. Govorilo se pre nekog vremena i o tome da se od studenata zatraži da pre ispita predaju mobilne na katedru. Ali ako nastavnik ima više od 40 studenata na ispitu, postaje prilično nezgodno da na katedri ima 40 ili više telefona. Međutim, mobilni je tek početak nastavničkih briga na ispitu – piše Miroslav Joler.

Profesor je očajan upravo zbog male kazne jer studenti i učenici ne poštuju kodeks akademskog ponašanja i kaže da se to neće popraviti još celu generaciju i da su kazne jednini način da se izbori sa nepoštenim studentima.

Prof. Joler je podsetio i na svoje iskustvo tokom poslediplomskih studija u Americi gde postoji ogromno poverenje između profesora i sudenata i tamo nikome ne pada na pamet da prepisuje.

– Dok sam pohađao poslediplomske studije u Americi, neki su profesori zadavali takozvane take-home ispite, odnosno ispite koje studenti rešavaju kod kuće tokom dužeg vremena nego što se to može u učionici. Profesor nije morao da brine hoće li studenti kršiti pravilo o individualnom rešavanju ispita, niti su studenti koristiti tu slobodu i poverenje. Kada sam se iz SAD vratio u Hrvatsku, ja sam prvo primenio koncept “kućnoga ispita” u nekim situacijama, ali pokazalo mi se da je to u Hrvatskoj deplasirano jer naši studenti nemaju tu svest o poštovanju – napisao je profesor.