Uskoro vam neće biti potrebni tastatura i miš za rad na kompjuteru

Neuroni
Freedigitalphotos.net/renjith krishnan

Novi neuronski implantant ubrzava načine korišćenja računara i otvara vrata novom području uređaja koji mogu da budu kontrolisani isključivo putem naših misli. Na ovom projektu trenutno radi nekoliko naučnih timova američke vojske.

 

Prema Agenciji za projekte naprednih istraživanja (DARPA), neuronski čip pretvaraće misli u elektro-hemijski jezik koji koriste neuroni, kako bi nadražaje preveli u binarne brojeve koje koriste računari i ostali sistemi.

Iz Agencije tvrde da veličina konačnog proizvoda neće prelaziti veličinu dve kovanice penija, složene jedna na drugu, piše Dejli mejl.

Filip Alvelda, programski menadžer neuronskog inženjeringa ističe da je ova tehnologija usmerena na savladavanje problema s kojima se suočavamo prilikom direktne komunikacije s računarom – pomoću misli, moći ćemo da dajemo naredbe računaru bez potrebe za korišćenjem računarskog jezika.

NAJGORE LOZINKE U 2015: Ukoliko se i vaša nalazi na ovoj listi, ODMAH JE PROMENITE

Iako će uređaj biti dizajniran tako da sam može da prepozna električnu aktivnost mozga, adekvatna obuka za korišćenje biće itekako potrebna kako bi korisnik čipa mogao na pravilan način da otkrije i pošalje računaru prave i pravilno definisane signale.

– Današnji najnapredniji sistemi komunikacije između ljudskog mozga i računara koriste veliku količinu opreme. Uskoro će biti moguće ostvariti komunikaciju s modernom tehnologijom bez korišćenja velike i teške opreme – rekao je Alvelda i dodao da bi čipovi mogli da se pokažu kao korisni u terapiji nervnih poremećaja, pa čak i u razvoju uređaja koji bi bili od pomoći slepim i gluvim osobama.

DARPA u nacrtu projekta navodi da bi digitalne, slušne ili vizualne informacije mogle da budu direktno skladištene u ljudski mozak u visokim rezolucijama.

Dok bi ova inovacija bila korisna u oblasti zdavstva, iz DARPA-e napominju da je primarni cilj čipa bolja komunikacija među vojnicima koji se nalaze na bojnim poljima.