Za dopisivanje na Viberu i WhatsAppu više vam neće trebati Internet?

Čini se da nam uskoro za razmenu poruka na aplikacijama poput Vibera, WhatsAppa i Facebook Messengera neće trebati Internet mobilni podaci ili wi-fi mreža! Da, dobro ste pročitali - dopisivanje će biti moguće bez priključenja na Internet!

 

Recimo, aplikacija Jott je već napravila pravu malu revoluciju među američkim tinejdžerima,  s obzirom da im omogućava da se dopisuju i kada nisu priključeni na wi-fi. Naime, Jott funkcioniše po principu mesh mreža, tačnije umrežavanja ili bežičnog povezivanja uređaja-

Umrežavanje pametnih telefona

Pametni telefon sam postaje mobilna tačka. Takve mreže su otporne na smetnje, jer se automatski ponovo konfigurišu i stvaraju dinamičke veze za višestruko usmeravanje signala i povezivanje. One su i potpuno sigurne, jer vraćaju davno izgubljenu anonimnost korisnika. Osim, dakle, što štede sredstva potrebna za plaćanje mobilnih podataka, vraćaju i sigurnost u anonimnost korisničkih podataka.

Aplikacije poput Jotta ili FireChat Open Gardena shvataju sav potencijal sveta izvan bežičnoga interneta. Te su mreže dovoljno jake da otvaraju mnoštvo drugih ideja i otkrivaju put ka komunikaciji s mnogo širom publikom u zemljama, koje su zbog digitalizacije većine sveta isključene od ostatka planete i zajednica društvenih mreža.

Neverovatan je i nemerljiv potencijal isprepletenih mreža na mestima kao što su Nepal, Haiti i ostale velike, a siromašne zemlje, koje nemaju sredstava za izgradnju potrebne infrastrukture za bežični internet. Uštede su još jedna fantastična beneficija korišćenja ovakvih mreža.

Sve to dogodilo se zato što je grupa tinejdžera prihvatila revolucionarnu ideju i počela je masovno koristiti. Odatle je razvoj eksponencijalno rastao. Australija, Egipat, SAD samo su neke od zemalja u kojima se pojavila inicijativa za masovniju primenu isprepletenih mreža. Uskoro bi one doista i mogle i da zavladaju, a da potreba za bežičnim internetom padne u drugi plan.