Želite dobar profil na LinkedInu? Evo šta bi sve trebalo da uradite

Kako biste se povezali s kompanijama i stručnjacima iz struke, pronašli posao ili radnika, najbolje je da napravite profil na LinkedInu, društvenoj mreži orijentisanoj, pre svega na posao, kaže Matko Mavračić iz organizacije 'Urbana mladež'.

 

LinkedIn je osnovan u decembru 2002, a danas ima više od 300 miliona korisnika u više od 200 zemalja sveta. Najveći broj korisnika LinkedIna nalazi se u Sjedinjenim Američkim Državama, nešto više od 90 miliona, a njegova popularnost iz dana u dan raste, piše “24sata.hr“.

– Dok izrađujete profil na ovoj mreži, to je kao da pišete autobiografiju. Ideja LinkedIna zapravo je da, između ostalog, ima ulogu CV-a, a danas i mnogi poslodavci pri traženju radnika na oglasima za posao daju mogućnost prijave putem LinkedIna – napominje Mavračić.

Prvo što će se od vas tražiti biće da se predstavite u nekoliko rečenica. U takozvani “summary” nemojte pisati previše i neka to bude jednostavno. Nakon što se predstavite, sledi rubrika “experience” ili iskustvo u kojoj dajete informacije o radnom iskustvu.

– Nije nužno navesti sva radna iskustva jer vam to ne mora uvek biti prednost. Ako se prijavljujete za posao voditelja marketinga, navedite samo poslove koji imaju veze s time. Ako ste tokom studija leti radili kao spasilac na plaži, njima to neće biti relevantno i samo će odvući pažnju od bitnijih stvari – upozorava Matko Mavračić.

Osim što vam može služiti kao autobiografija, poslovna mreža LinkedIn vam daje priliku za praćenje (“following”) ljudi i kompanija koji su vam bitni ili za koje biste u nekom trenu voleli da radite.

Idealni oglasi

Prema tome što ste naveli kao edukaciju, iskustvo i interese, pristizaće vam oglasi za posao.

Volontiranje je na ceni

Navedite iskustvo volontiranja ako ga imate jer to poslodavci izuzetno cene.

Odvojite obrazovanje i kurseve

Osim iskustva postoji i polje u kojem dajete informacije o obrazovanju, u kojem navodite samo službeno obrazovanje jer razni tečajevi, interesi i radionice na red dolaze poslije.

Veštine

U profilu možete navesti i veštine (kompjutersko znanje, vozačka dozvola), jezike kojima se služite i nagrade koje ste osvojili.