NEĆE VAM DUGO TRAJATI: Tipične greške koje “ubijaju” vaš laptop

Upućenost u najčešće izvore kvarova laptop računara može vam pomoći da osigurate njegovo pravilno funkcionisanje što je duže moguće.

Laptop posao
Foter/ "PictureYouth" / photo on flickr

U nastavku teksta vam predstavljamo neke od uobičajenih grešaka koje većina ljudi pravi, a koje vremenom mogu oštetiti vaš računar.

#1 Neadekvatno hlađenje i višak toplote

Danas su procesori energetski efikasniji nego ikada. Prosečna temperatura računara je značajno niža u poređenju sa prethodnim vremenima.

Međutim, laptopovi i dalje generišu mnogo toplote jer je veliki broj elektronskih komponenti skoncentrisan u vrlo ograničenom prostoru.

Zbog toga je glavna uloga ventilatora (ili nekog drugog izvora hlađenja koji je ugrađen u laptop) izbacivanje viška unutrašnje toplote. Vredi napomenuti da ventilacioni otvor uvek treba da bude očišćen.

Ako ga zablokira nataložena prašina, toplota neće imati gde da izađe i zaglaviće se oko kritičnih komponenti vašeg laptopa.

Neki uređaji u ovim situacijama reaguju tako što se automatski isključe. Drugi nemaju tu zaštitu, te će se polako “kuvati” do momenta pregrevanja.

Ako imate računar godinama, treba ga očistiti iznutra i ukloniti sve nečistoće. Naravno, predlažemo vam da se obratite stručnjacima i posetite servis PC i laptop računara.

Takođe, imajte u vidu da neravne površine znatno otežavaju ventilaciju, a to može izazvati probleme. Zbog toga držanje laptopa u krilu dok sedite u fotelji ili na krevetu (recimo umotani u ćebe) nije najsrećnija opcija.

Da rezimiramo: ako je vaš laptop mnogo glasniji nego inače (i zvuči kao mlazni motor), smatrajte situaciju alarmantnom i odreagujte što pre.

#2 Reagovanje hard diska na trzaje

Danas mnogi laptopovi imaju SSD  ili drugu fleš memoriju. Pošto SSD diskovi nemaju unutrašnje pokretne delove, otporniji su.

Međutim, mnogi stariji i jeftiniji laptopovi i dalje imaju mehanički hard disk (HDD) i mogu se oštetiti ako ih previše pomerate pri radu.

Ranjivost HDD-a je prouzrokovana posedovanjem glave za čitanje/pisanje, koja se mora pokretati da bi stupila u interakciju sa diskom koji se vrti. Ovi delovi poseduju sopstvenu inerciju te će, ako pomičete laptop dok je aktivan, pokušati da se kreću u svom prvobitnom pravcu.

Ovo može dovesti do neželjenog kontakta između unutrašnjih komponenti hard diska, a samim tim i do gubitka podataka.

Rizik možete smanjiti tako što ćete laptop držati na čvrstoj podlozi i nežno ga pomerati dok radi, bez brzih pokreta. Čak i ako vaš računar ima SSD, trebalo bi da znate da prepoznate znakove kvara kako biste produžili rok trajanja uređaja.

#3 Pogrešno rukovanje

Ako se pitate kako je uopšte moguće brzo pokvariti kvalitetan laptop, pokušajte da ga otvarate i zatvarate držeći ga za bilo koji ugao ekrana, posebno jednom rukom. Čak i vrhunski uređaji mogu “podleći povredama” koje nastaju na ovaj način.

Kada je laptop zatvoren, najbolji način da ga otklopite jeste da se lagano uhvatite za sredinu okvira. Pametno je koristiti obe ruke, radi sigurnosti.

Još jednom napominjemo: nikada se nemojte hvatati za ekran. Neki laptop računari će preživeti ovakvo rukovanje, ali kod drugih ubrzo mogu nastati problemi.

Veliki pritisak na šarke, koje povezuju ekran sa donjim delom uređaja, može oštetiti njih ili okolne delove, uzrokujući lomljenje šarke ili prestanak rada celog ekrana.

#4 Oštećenje kablova

Rasprostranjeno je uverenje da kablovi laptopa mogu podneti mnogo uvijanja i savijanja, ali je dokazano da ne mogu. Prenosni računari su, pre svega, mobilni uređaji, što implicira činjenicu da njihovi kablovi treba da budu tanki i lagani za prenošenje.

Ukoliko ih obmotate oko svega što vam u vidokrugu i uvrnete ih pod čudnim uglovima – budite sigurno da će u jednom momentu prestati da rade. A to će se desiti i brže nego što možete da zamislite.

Izbegnite ovaj problem tako što ćete obmotati kabl oko njega samog (u par krugova). Komadić čičak trake vam može pomoći da ga povežete i tako držite kabl zajedno. Ako pri kupovini laptopa niste dobili čičak traku, možete je sami kupiti u radnji po povoljnoj ceni ili koristiti neki drugi oblik vezice.

Takođe, nemojte dozvoliti da vaš AC adapter visi u vazduhu. Ovo dodatno napreže konektor na laptopu, a s vremenom može oštetiti ulaz, onemogućavajući vas da punite računar.

#5 Nepravilan transport

Kao što smo već rekli, laptop računari mogu biti vrlo osetljivi i ne podnose udarce, mnogo trzanja i drmanja.

Većina vlasnika ima posebnu torbu za laptop. To je odličan prvi korak u pružanju adekvatne zaštite prilikom transporta, ali je važno osigurati da torba bude zaista funkcionalna.

Jeftine torbe mogu da sadrže pregradu veličine laptopa i nekoliko manjih “džepova”, ali obično ne pružaju gotovo nikakvu zaštitu.

Bitno je da torba bude ojačana sa svih strana, a svakako je njen donji deo najbitniji jer bi on udario o pod ako biste je slučajno ispustili.

Nadamo se da smo vas ovim tekstom uverili da naizgled nebitni detalji u korišćenju laptopa mogu vrlo negativno uticati na njegov rad.

Podsetimo se: oštećenje šarki, hard diska, spoljašnjosti ili drugih komponenti su samo neki od problema. Čak i sitnice, poput mrvica hrane ispod tastature, mogu vremenom izazvati ozbiljne probleme.

Laptopovi se često kvare pod uticajem više malih grešaka, od kojih neke u početku možda nemaju posledice. I zato: budite pametni i pažljivo raspolažite svojim uređajem!