DOBRO JE POČELO, LOŠE SE ZAVRŠILO: Preokret Švajcarske u 90. minutu, Srbiji potrebna pobeda protiv Brazila

Reprezentacija Srbije poražena je od Švajcarske 1:2 (1:0) u utakmici drugog kola Grupe E na Svetskom prvenstvu u Rusiji.

BETA

Srbija je povela u petom minutu golom Aleksandra Mitrovića, a izjednačio je Granit Džaka u 52. minutu. Pobedonosni gol postigao je Džerdan Šaćiri u 90. minutu.

“Orlovi” se sada nalaze na trećem mestu, sa tri boda u Grupi E, jedan manje od Brazila i Švajcarske. Poslednja je Kostarika bez bodova, koja je izgubila šanse za prolaz dalje.

U poslednjem trećem kolu, u sredu, Srbija će igrati protiv Brazila, a Švajcarska protiv Kostarike.

U odnosu na prvu utakmicu na turniru protiv Kostarike (1:0), selektor Srbije Mladen Krstajić napravio je jednu izmenu, umesto Adema Ljaljića u startnoj postavi bio je Filip Kostić. Sa druge strane, selektor Švajcarske Vladimir Petković nije menjao sastav u odnosu na utakmicu sa Brazilom (1:1).

Prvu šansu na utakmici imala je Srbija u četvrtom minutu. Milivojević je centrirao, Mitrović je loptu zahvatio golavom, ali je dobro odbranio golman Jan Zomer i izbacio loptu u korner.

Srbija je povela u petom minutu. Matić i Tadić su kombinovali, a Tadić je centrirao sa desne strane pred gol, gde je Mitrović loptu zahvatio glavom i poslao je u mrežu.

Pet minuta kasnije dobru šansu propustila je Švajcarska, kada je Blerim Džemaili šutirao pored gola, posle dodavanja Rikarda Rodrigesa, koji je uspeo da uzme loptu Branislavu Ivanoviću.

Srpski fudbaleri su posle toga napadali, kombinovali su Fililp Kostić i Mitrović, zatim je iz slobodnog udarca pokušao i Sregej Milinković-Savić. Mitrović je u 19. minutu pokušao “makazicama”, ali je bio neprecizan.

Posle toga Švajcarska se oslobodila pritiska, a u 30. minutu mogla je da izjednači, kada se istakao srpski golman Vladimir Stojković. Cuber se dobro ubacio i dodao loptu do Džemailija koji se našao ispred Stojkovića, koji je dobro odbranio i izbacio loptu u korner.

Švajcarska je imala inicijativu, ekipu je predvodio Šaćiri koji je uspevao da pobegne srpskim igračima, ali nije bilo pravih šansi za gol. Srbija je zapretila u 37. minutu posle šuta Tadića, dok je dobra šansa propuštena u 44. minutu. Tadić je sa desne strane izveo korner, loptu je pred golom pokušao da zahvati glavom Tošić, ali nije uspeo, a nije se dobro snašao ni Matić pa je propala dobra prilika.

U poslednjem napadu u prvom delu igre Tadić je sa ivice šesnaesterca šutirao preko gola.

Švajcarska je pritisnula Srbiju na početku drugog poluvremena, ali je prvu šansu imala Srbija, kada je Mitrović posle kornera glavom šutirao preko gola. Minut kasnije, u 52. minutu Švajcarska je izjednačila.

Posle kontranapada šutnuo je Džerdan Šaćiri, loptu je odbio Kolarov, ali samo do Džake koji je sa 20-ak metara šutirao iz prve i zatresao mrežu. On je proslavio gol tako što je rukama pokazao orla, simbol albanske zastave.

U 58. minutu Švajcarska je mogla da povede, kada je Šaćiri, nakon što se dobro oslobodio čuvara, pogodio prečku.

Srbija je imala šansu u 68. minutu kada je Kolarov centrirao sa leve strane, ali je lopta prošla kroz peterac, Mitrović nije mogao da je stigne na drugoj stativi.

Švajcarska je brzim kontranapadima predvodjena Šaćirijem pokušavala da ugrozi gol Srbije, a ozbiljnu priliku imala je u 74. minutu posle šuta Marija Gavranovića, kada je dosudjen ofsajd. Srbija je zatim preko Adema Ljaljića, koji je zamenio Kostića, imala šansu, ali je njegov šut izblokiran.

Švajcarska je igrala organizovanije, imala je šanse preko Brila Embola, Stivena Cubera i Gavranovića, ali je Stojković ostao nesavladan.

U 90. minutu Šaćiri je postigao pobedonosni pogodak, nakon što je pretrčao polovinu terena i poslao loptu iza Stojkovića. Srbija do kraja nije uspela da napravi šansu, pa će u poslednjem kolu protiv Brazila tražiti šansu za prolaz dalje.