Hag iz Srbije traži izveštaj o Šešeljevoj bolesti

Raspravno veće Haškog tribunala zatražilo je danas od medicinskog tima koji leči lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja izveštaj o njegovoj bolesti.

Tribunal je saopštio da je veće naložilo sudskom sekretarijatu da „kontaktira medicinski tim koji prati negu Vojislava Šešelja i zatraži da veću dostavi nove informacije o zdravstvenom stanju optuženog, što je pre moguće”.

To je prva odluka pretresnog veća predsedavajućeg sudije Žana-Kloda Antonetija otkako mu je 30. marta žalbeno veće Tribunala naložilo da „odmah opozove odluku o Šešeljevom privremenom oslobađanju i naredi mu da se vrati u pritvor”.

Raspravno veće je, međutim, zatražilo lekarski izveštaj iz Srbije o Šešeljevoj bolesti, umesto da mu smesta naredi da se vrati u pritvor u Sheveningenu.

Mišljenja o tome izdvojili su, podržavajući odluku da se traži medicinski izveštaj, predsedavajući sudija Antoneti, na čak 19 stranica, i novi sudija Madaje Nijang.

Sudija Antoneti u tom mišljenju je sugerisao da bi Šešelj trebalo da ostane na privremenoj slobodi zbog „izuzetne dužine pritvora”, „produžavanja odlučivanja o presudi” i „kritičnog zdravstvenog stanja optuženog kao odlučujućeg faktora”. Antoneti je u izdvojenom mišljenju citirao i iz „Romea i Julije”, drame Vilijama Šekspira.

Šešelj je nedavno unapred saopštio da izveštaj o svom zdravstvenom stanju neće učiniti dostupnim Tribunalu.

Iako pri donošenju odluke o privremenom Šešeljevom oslobađanju, prvostepeno veće nije insistiralo na izričitim garancijama Srbije da će on biti vraćen na nastavak procesa, ta obaveza vlasti u Beogradu, u slučaju da Šešelj odbije da se vrati dobrovoljno, proizlazi iz prakse suda u Hagu.

Žalbeno veće je odluku o vraćanju Šešelja u pritvor donelo usvajajući žalbu tužilaštva.

U konačnoj odluci, na koju se ne može uložiti žalba, apelaciono veće je ocenilo da je Šešelj svojim izjavama da se neće dobrovoljno vratiti s privremene slobode na izricanje presude u Hagu prekršio uslov za privremeno oslobađanje.

Kako je utvrđeno današnjom odlukom, prvostepeno veće je pogrešilo što Šešelja nije opozvalo s privremene slobode na zahtev tužilaštva odmah čim je dao izjavu da se neće vratiti u Hag na poziv suda.

Povratak na nastavak procesa, jedan je od dva ključna uslova za privremeno oslobađanje u dosadašnjoj praksi suda.

Šešelja, optuženog za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, 1991-93, prvostepeno veće je na privremenu slobodu pustilo u novembru prošle godine iz humanitarnih razloga, odnosno radi lečenja od tumora.

Lider Srpske radikalne stranke u pritvoru Tribunala bio je od 24. marta 2003. kada se dobrovoljno predao. Suđenje je počelo 2007, a izricanje presude bilo je zakazano za oktobar 2013, ali je odloženo zbog izuzeća sudije.