Ili EU ili Rusija – Može li Srbija da izbegne detaljnije izjašnjavanje o ukrajinskoj krizi?

Stav Srbije prema ukrajinskoj krizi podvukao je premijer rekavši da je Srbija uz EU, ali bez sankcija ka Rusiji. Stručnjaci kažu da će to biti tema i u Briselu.

Predsednik Vlade Srbije je u Beču potvrdio nastavak „politike srednjeg puta”, rekavši da Srbija čini sve da bude uz evropske partnere ali da neće uvoditi sankcije Rusiji jer bi time narušila sopstvene interese.

Iako je o tome bilo reči u Austriji, iz Fondacije Konrad Adenauer ne veruju da će se na tome insistirati tokom posete premijera Berlinu.

Vladimir Trapara, iz Instituta za međunarodne odnose, smatra da je Vučić u Beču hteo da stavi tačku na to pitanje, bez obzira na to da li je traženo od njega da se o tome izjasni, kako na tome kasnije ne bi bilo insistirano.

Direktor Fondacije Konrad Adenauer Henri Bone kaže da je normalno da Srbija brani svoje interese, ali i da je linija po kojoj se hoda tanka.

– Vidimo da povodom ukrajinske krize sve zemlje članice Unije imaju svoje interese i mislim da postoji razumevanje da i Srbija ima svoje nacionalne interese. I mislim da Srbija tu hoda po vrlo tankoj liniji gde nije uvek lako uskladiti te interese, tako da je neophodno videti šta je za Beograd moguće a šta ne i zatim o tome otvoreno diskutovati u Briselu – smatra Bone.

Sudeći prema rečima premijera, za Srbiju je moguće da poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine.

– Ona mora da uradi nešto čime će minimalno zadovoljiti EU i Zapad u celini. Po meni je najbezbolniji način za to reći da Srbija podržava teritorijalni integritet Ukrajine. Ta izjava nije suviše iritantna ni za samu Rusiju, pošto vidimo po poslednjim potezima Moskve da i oni kažu da podržavaju integritet Ukrajine, ali bez Krima. U toj izjavi iz Srbije se ne precizira da li Srbija podržava Ukrajinu bez, ili Ukrajinu sa Krimom – kaže Trapara.

U fondaciji Konrad Adenauer ne očekuju da će od Vučića biti traženo jasnije opredeljivanje o Ukrajini kada naredne nedelje poseti Berlin. Ali, zaključuju, već sledeće godine Srbija će kao predsedavajuća OEBS-a morati jasnije da objasni kako će uticati na rešavanje ukrajinske krize.