Nemačka štampa: Srpski mediji su dobili brnjicu

Berlinski 'Tagescajtung' nastavlja da izveštava o uništavanju slobode govora i mišljenja u Srbiji. TAZ primećuje da u dnevnoj štampi uopšte nema tekstova u kojima se odluke i postupci vlasti dovode u pitanje.

„U Srbiji sve izgleda u najboljem redu. Zemlja je u januaru započela pregovore o pristupanju Evropskoj uniji. Zapad pozdravlja politiku Beograda prema Kosovu, premijera Aleksandra Vučića primaju u Beču, Parizu, Berlinu.U četiri oka razgovarao je krajem juna i sa kancelarkom Merkel”, pišu nemački mediji. 

„Ekonomska situacija u Srbiji je teška, ali Vučić je posvećen reformama i istovremeno od EU računa na pomoć. Zanemaruje se činjenica da je devedesetih napravio ime kao ratni huškač – sve dok u regionu zagovara politiku mira”, podsećaju, i nastavljaju:

„Dozvoljene su, po svemu sudeći, sitne manjkavosti na unutrašnjem planu. Između ostalog i to da opozicije u Srbiji gotovo i nema, da bulevarska štampa deluje kao čekić za protivnike režima. Kritički mediji jedva i da postoje”, primećuje berlinski Tagescajtung.

„Cenzura u izražavanju slobode mišljenja je očigledna jer onaj ko previše kritikuje Vladu Srbije, mora da računa na probleme sa nadležnima. Internet-stranice sa kritičkim sadržajima se blokiraju, a autori privode”, dodaje se dalje u tekstu.

„Pri tome, u dnevnoj štampi uopšte nema tekstova u kojima se odluke i postupci vlasti dovode u pitanje. Postoje dva TV formata u kojima se može čuti i po koja kritika, mada je jedan od njih humorističkog karaktera.”

„Novinarska udruženja upozoravaju da je teška ekonomska situacija koju osećaju i mediji ugrozila slobodu štampe. S druge strane, vlasnici velikih preduzeća i izdavača ne žele da se zameraju političarima jer bi to moglo da ugrozi njihovo medijsko poslovanje” piše Tagescajtung i ističe:

„Takve okolnosti vode autocenzuri. Novinari strahuju za svoju materijalnu egzistenciju. U vreme katastrofalnih poplava u Srbiji, svaka kritika na račun vlasti, tumačena je'”kao napad na premijera Vučića, a samim tim i na kompletnu državu’. Pojedini internet-portali su bili blokirani, a blogeri hapšeni. Nakon ocena Organizacije za evropsku saradnju i bezbednost, da se u Srbiji mogu uočiti pritisci na medije, Vučić odgovara kritikujući predstavnike međunarodne zajednice.”

– Na medije ne vršim pritiske ja, već pojedini ambasadori i OEBS – odgovorio je premijer Srbije i zatražio izvinjenje, navode nemački mediji.

„Srpski tabloidi (koji brane Aleksandra Vučića) pišu ‘o evropskom udaru na Srbiju i ukrajinskom ultimatumu’. I u aferi o doktorskoj disertaciji ministra unutrašnjih poslova Stefanovića pronađena je ‘poruka Zapada srpskom premijeru, da bi mogao biti smenjen svakog trenutka.’ Epilog svega toga je: ništa. Mediji su dobili brnjicu, a opozicija je zanemela”, zaključuje TAZ.