Pomoć u najtežim vremenima – Kako su Srbi sačuvali Hrvatima nebo

Hrvatska kontrola letenja zahvalila je Kontroli letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) na profesionalnom i brzom reagovanju 30. jula.

SMATSA je tada preuzela kontrolisanje vazdušnog prostora iznad teritorije cele Hrvatske koju je zahvatilo nevreme.

– U sredu 30. jula u 13:22 (po koordinisanom univerzalnom vremenu) dogodio se najgori i najstrašniji incident u kratkoj istoriji hrvatske kontrole letenja. Došlo je do velikog prekida u snabdevanju električnom energijom na svim jedinicama za napajanje strujom koji je za posledicu imao gubitak jedinog oruđa koje je potrebno kontrolorima letenja: radarske slike i frekvencija, na skoro svim pozicijama – navedeno je u pismu dostavljenom Kontroli letenja Srbije i Crne Gore.

Hrvatska kontrola letenja je tog dana imala 119 preleta i osam otvorenih sektora.

– Kakvo je to bilo iznenađenje, kakav šok za dobro obučene i iskusne kontrolore! Možete li da zamislite? Tih 35 minuta, dok nismo raščistili nebo ili bolje reći, dok vi, naši dragi prijatelji, niste raščistili naše nebo, bili su za većinu kontrolora po njihovim rečima, najšokantniji i najgrozniji minuti u njihovim karijerama, a većina njih je u tom poslu već više od 15 godina – navodi se u pismu.

Hrvatska kontrola letenja poručila je srpskim kolegama „Veliko hvala svima vama!”

Prema rečima direktora SMATSA Radojice Rovčanina, zbog nevremena je došlo do potpunog pada sistema kontrole letenja iznad Hrvatske i 45 odsto teritorije BiH, koje kontroliše taj provajder, pa je posao preuzela SMATSA.

– Apsolutno svi avioni u vazdušnom prostoru Hrvatske ostali su bez navigacije sa zemlje pa su u pomoć priskočili drugi provajderi. Pojačali smo smene, veliki broj ljudi se ponovo vratio na posao. Ovo je danas dan za podvig. U praksi se isplatilo sve što smo vežbali godinama za slučaj ovakve vanredne situacije koja do sada nije zabeležena – rekao je Rovčanin.

Direktor SMATSA je naglasio da ga je hrvatski kolega u telefonskom razgovoru obavestio da ta zemlja polako uspostavlja sistem i da SMATSA i dalje ima pojačane smene i da je spremna da i sve drži pod kontrolom.

Kontrola letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA doo) kontroliše vazdušni prostor Srbije, Crne Gore, dela Južnog Jadrana i 55 odsto gornjeg vazdušnog prostora Bosne i Hercegovine