Sedmoro Srba radi u bolnici ISIS-a

Sedmoro zdravstvenih radnika iz Srbije radi u libijskom gradu Sirtu, u bolnici koja je pod kontrolom vojske Islamske države.

 

Niko od njih nije kidnapovan iako je CNN juče preneo da je u toj bolnici oteto 20 medicinskih radnika, među kojima su i državljani Srbije. Ipak, dve zaposlene Srpkinje iz straha su pobegle u Tripoli i tamo su smeštene u hotelu.

Kako piše „Blic“, jedna od njih je Gordana Ćurčić (59), babica iz Beograda, koja pokušava da se vrati u Srbiju.

– S Gordanom se čujem svakog dana. Kaže da je bezbedna i da je vojnici Islamske države nisu ni takli. Oni ne žele da povrede srpske lekare, to su im najbolji i najvredniji radnici. Ranjenika je puno i posla u bolnici ima preko glave – priča Zlatko Ćurčić, Gordanin suprug.

Međutim, on ističe da postoje problemi vezani za povratak u Srbiju iz Tripolija i da se plaši da će Gordana biti vraćena u bolnicu.

– Ona je pre 15 dana pobegla iz bolnice, ali ju je vojska Islamske države vratila jer im je bila potrebna za rad s pacijentima. Niko je nije maltretirao. Nisu joj uzeli ni pasoš ni telefon, samo su hteli da radi za njih – kaže Ćurčić.

U bolnici „Ibn Sina“ u Sirtu trenutno radi sedmoro Srba, od kojih se jedna žena premišlja da ode u Tripoli, i to će najverovatnije i učiniti narednih dana. Ostalih šestoro radnika nema nameru da ode.

– Ovde je sve u redu, niko nije otet. Prekjuče je došla vojska Islamske države, ali nije bilo problema. Ljudi koji žele mogu slobodno da idu. Štaviše, vojska Islamske države je ljudima koji su krenuli iz bolnice ponudila pomoć – rekao je prethodno Marko Stojanović, jedan od zaposlenih Srba u bolnici u Sirtu.

Njegova majka radi u istoj bolnici i tvrdi da tamo ne postoje nikakvi problemi. Kako kaže, oni su na takve situacije navikli.

– Strah je normalno osećanje. Svi se plašimo svega i glupo je reći da se ne plašimo uopšte. Nismo bežali ni pre desetak dana, ne bežimo ni sad, a mislim da i neće biti potrebe za tim. I ranije se dešavalo da su Islamska država i Libijci delili vlast. Malo jedni, malo drugi, a sada se ništa spektakularno nije desilo. Ovde u bolnici radim u administraciji, a moj sin, snaja i suprug su zdravstveni radnici – kaže Jelena Stojanović.

Na pitanje koga leče u bolnici i da li su to ranjenici vojske Islamske države, Marko Stojanović odgovara:

– To su ljudi. Dokle god ne gledamo koju zastavu nose, nikakvih problema nećemo imati. Štaviše, izuzetno nas cene sve zaraćene strane zbog toga što smo ostali da im pomognemo – kaže on.