‘Šešelj simbol etničkog čišćenja’

Predsednica Helsinškog odobra za ljudska prava Sonja Biserko izjavila je da je lider SRS Vojislav Šešelj simbol etničkog čišćenja.

Biserko je dodala i da je zabrinjavajuće što se njegov povratak prikazuje na “reduciran način”, bez govora o zločinima zbog kojih mu je suđeno.

– Vojislav Šešelj je bio simbol etničkog čišćenja, pljački, Slobodan Milošević je bio projektant, ali on je bio operativan na terenu kada su proterivani Hrvati iz Srema, kada su pravljeni spiskovi nepodobnih osoba – rekla je Biserko novinarima na skupu “Otpor ekstremizmu” u Beogradu.

Ona je ukazala da se o povratku Šešelja govori samo na dva načina – da se vraća kao žrtva Haškog tribunala, ali i kao deo “paranoične slike” da će destabilizovati Vladu Srbije.

Prema njenim rečima, niko se nije osvrnuo na to koliko je Šešelj odgovoran zašto nema presude suda u Hagu.

– On je uočio sve slabosti Haškog tbinula, ali odgovoran je i sud jer nije uspeo da završi slučaj na pravi način izricanjem presude, što je za nas, ali i region veoma važno – rekla je Sonja Biserko.

Predsednica Odbora za evropske integracije i međunarodnu saradnju u Skupštini Vojvodine Maja Sedlarević izjavila je da je užasava relativizacija povratka Šešelja, gde je on predstavljen kao žrtva.

– Dolazim iz Hrtkovaca i dobro pamtim šta je Šešelj radio, pamtim moje komšije Hrvate koji su morali da se vrate u Hrvatsku – rekla je na skupu Maja Sedlarević.

Predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine Dinko Gruhonjić ocenio je da takav način predstavljanja Vojislava Šešelja pokazuje da se društvo pomirilo sa ekstremizmom.

– Izgleda da će se Šešelj provući bez presude i kakve to veze ima kada je predsednik države Tomislav Nikolić, premijer Aleksandar Vučić, predsednica parlamenta Maja Gojković, visoki funkcioner Igor Mirović – rekao je on.

Dodao je da su to ljudi koji su zagovarali “ubijanje kao legitiman način dijaloga sa susedima” i koji sada treba da vode Srbiju u Evropu.

Haški tribunal odobrio je prošle sedmice privremeno oslobađanje lidera radikala Vojislava Šešelja iz humanitarnih razloga, zbog njegove bolesti, kako bi mogao da nastavi lečenje u Beogradu.