‘Srbija neće lako ući u EU, ali to je dobro’

Srbija i druge balkanske zemlje će na putu ka EU morati da ispune striktnije uslove od zemalja koje su ranije pristupale EU, ali će zato moći odmah po pristupanju da iskoriste prednosti članstva, ocenila je analitičarka briselskog Centra za evropske politike (EPC) Korina Stratulat.

– Za balkanske zemlje kandidate lestvica je podignuta sa izričitom namerom da se garantuje da će za pristupanje biti temeljno i održivo pripremljene, na obostranu korist – rekla je Korina Stratulat za portal EurAktiv Srbija.

To znači da će moći da u potpunosti iskoriste članstvo u EU, ali i da odigraju konstruktivnu ulogu u Uniji, rekla je ona, uz napomenu da su osnovni kriterijumi i cilj ostali isti, ali da su pooštreni standardi za procenu i merenje napretka.

Prema njenim rečima, glavni izazov za Srbiju biće da istovremeno unapređuje odnose Beograd-Priština i sprovodi reforme.

– Dosadašnji utisak je da je dijalog Beograd-Priština dobio primat u odnosu na sve druge aspekte, što nije neophodno bilo dobar znak za ispunjavanje kriterijuma iz Kopenhagena. Sada u novoj fazi evropskih integracija potrebno je znatno proširiti fokus reformi u Srbiji –

navela je Stratulat.

Ona je ocenila da eventualno jačanje ekstremno desničarskih stranaka u Evropskom parlamentu neće uticati na proširenje budući da se glavne odluke u tom domenu donose na nivou država članica, u okviru Saveta EU.

– U tom svetlu može se reći da proširenje više zavisi od politika u zemljama članicama (u kojima, treba napomenuti, i dalje postoji ‘zamor od proširenja’) nego od političke dinamike u Evropskom parlamentu – navela je Stratulat.