Traže od Vučića da osudi poziv na linč Žena u crnom

Međunarodna organizacija za ljudska prava „Amnesti internešenel” pozvala je večeras prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića da javno osudi poziv na linč Žena u crnom koji je na Fejsbuku objavio Radomir Počuča, portparol Protivterorističke jedinice (PTJ) Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

AI je u saopštenju zatražila od Vučića da se postara, davanjem uputstva Ministarstvu unutrašnjih poslova, da svi pripadnici i zvaničnici policije budu svesni međunarodne obaveze Srbije da istraži odgovornost svih za koje se osnovano sumnja da su umešane u zločine, kažnjive po međunarodnom pravu.
– Srbija takođe ima obavezu da štiti branioce ljudskih prava, uključujući Žene u crnom, koje su od ranije meta pretnji i fizičkih napada – piše u saopštenju i navodi da Počučina izjava na Fejsbuku ukazuje da je potrebno pozabaviti se „kulturom nekažnjivosti”.

Postoji, kako navodi Amnesti internešnal, „hitna potreba da srpska vlada iskaže političku volju za hvatanje u koštac s nekažnjivošću za zločine počinjene tokom sukoba na Kosovu”.

Povodom vesti da Žene u crnom obeležavaju 15 godina od zločina nad albanskim civilima na Kosovu, Počuča, nekadašnji voditelj na televiziji Pink, na svom Fejsbuk profilu je pozvao navijače da se obračunaju s tim mirovnim pokretom.

AI je pozdravila jutrošnje saopštenje Ministarstva unutrašnjih poslova u kojem se osuđuje Počučina izjava koja je u međuvremenu izbrisana sa Fejsbuka.
Ta svetska organizacija sa sedištem u Londonu, takođe je zatražila da se Počuča suspenduje sa položaja portparola PTJ dok traje najavljeni disciplinski postipak protiv njega i razmatranje krivične prijave koju su podnele Žene u crnom.
AI je ukazala da je nekoliko bivših pripadnika srpske policije osuđeno zbog ratnih zločina nad civilnim stanovništvom na Kosovu, ali je ocenila da ipak „stopa procesuiranja ostaje niska”.

Kao razlog, Amnesti navodi ucenjivanje svedoka, iza kojeg stoje sadašnji, ali i bivši pripadnici policije koji su bili aktivni na Kosovu. U saopštenju se navodi da „visoki zvaničnici policije i vojske nisu osuđivani po komandnoj odgovornosti”.

„Istrage u nekim slučajevima navodno koči to što relativno mladi policijci iz Biroa za istragu ratnih zločina, iz sastava Ministarstva unutrašnjih poslova, treba da ispituju starije kolege iz istog Ministarstva, osumnjičene za ratne zločine”, saopštila je AI.

Ta organizacija takođe navodi da neki zaštićeni svedoci tvrde da im prete pripadnici jedinice za zaštitu svedoka, sastavljene od pripadnika policije, sa ciljem da povuku iskaze.

Grupa nevladinih organizacija iz Srbije saopštila je danas da poziv na linč Žena u crnom ukazuje na odsustvo reforme sektora bezbednosti i pozvala međunarodnu zajednicu da obrati pažnju na tu činjenicu.

„Umesto reforme sektora bezbednosti uspostavljena je partijska kontrola nad njim”, navodi se u zajedničkom saopštenju 12 organizacija.