Usvojen zakon, sledi privatizacija 584 preduzeća

Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o privatizaciji, kojim se predviđa da se privatizacija preostalih 584 društvenih preduzeće završi do decembra 2015. 'na fer i efikasan način'.

Republički poslanici su usvojili amadman Lige socijaldemokrata Vovodine (LSV) kojim se ogrničava da kupac poljoprivrednog zemljšta može biti samo domaće pravno ili fizičko lice.

Zakon se odnosi na privatizaciju još 584 državna i društvena preduzeća, sa oko 100.000 zaposlenih. Imovinski status tih preduzeća nije rešen, a od 584 preduzeća 161, sa oko 55.000 zaposlenih, je u restrukturiranju.

Zakon o privatizaciji ima status specijalnog zakona što znači da će u slučaju kolizije sa drugim zakonima imati prednost.

Zakon predviđa više modela za to, nudi više metoda i više mera za privatizaciju. Među merama su i konverzija potraživanja u kapital i otpis dugova.

Predviđena četiri modela privatizacije: prodaja kapitala, strateško partnerstvo, prodaja imovine, i prenos kapitala bez naknade zaposlenima ili strateškom partneru, a kao metode privatizacije Zakon predviđa javno prikupljanje ponuda i javno prikupljanje ponuda s javnim nadmetanjem.

Tri mere

Zakonom o privatizaciji su predviđene i tri mere: finansijska konsolidacija, otpis duga, i pretvaranje duga u trajni ulog ili konverzija.

Po novom zakonu u svakom slučaju će se utvrđivati šta je za koje preduzeće najbolji model, uz mogućnost kombinovanja metoda i modela, a omogućena i prodaja delova firmi, a ne samo celina kao što je bilo do sada.

Novina zakona o privatizaciji je to što će početna cene iznositi najmanje jednu polovinu procenjene vrednosti kapitala, odnosno imovine, a ranije je bila 20 odsto.

Nova početna cena na drugom prikupljanju ponude u javnom nadmetanju bcihe najmanje jedna trećina, a sada je 10 odsto procenjene vrednosti kapitala, odnosno imovine.

Zakon predviđa i kontrolu tokova novca, tako što ugovor o privatizaciji neće biti moguće potpisati s licem koje ne dobije odobrenje Agencije za kontrolu pranja novca.