Vučić i Đukanović u Berlinu traže pare za prugu Beograd – Bar

Delegacija Srbije, na čelu sa premijerom Aleksandrom Vučićem tokom boravka u Berlinu tražiće podršku za infrastrukturne projekte među kojima je i modernizacija i izgradnja pruge Beograd-Bar.

Kako Danas saznaje, Vučić i crnogorski premijer Milo Đukanović će u Berlinu, gde učestvuju na konferenciji o Zapadnom Balkanu, pokušati da dobiju podršku za modernizaciju i izgradnju pruge Beograd-Bar, jer se pretpostavlja da postoji interes evropskih partnera za realizaciju tog projekta.

– To bi bilo strateški značajno ne samo za Srbiju, Crnu Goru i Kosovo, već i države centralne Evrope – Mađarsku, Slovačku i Česku. Na taj način bi se otvorio novi značajniji lučki centar na jugu Jadrana – luka Bar –  ocenili su za Danas izvori bliski Vladi Srbije.

Sagovornici Danasa naglašavaju da se ne radi samo o dobijanju sredstava za realizaciju projekata, već i o predlaganju i traženju političke podrške koja može da bude i uključenje partnera, pa i pomoć pri dobijanju kredita kod finansijskih institucija za neke strateške projekte u oblasti infrastrukture.

– Ti projekti treba da su regionalno znacajni, da pomažu razvoj Zapadnog Balkana, ali da su i važni samoj Evropskoj uniji –  smatraju sagovornici lista.

Prema Danasovim izvorima, ocekuje se da Srbija ponudi i neke projekte sa Bosnom i Hercegovinom, odnosno Republikom Srpskom i sa Makedonijom. Kako je najavljeno, u fokusu će biti teme pomirenja, rešavanja preostalih konflikata i ostvarenje ekonomske saradnje.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić otputovao je danas u Berlin, dan pre početka konferencije o Zapadnom Balkanu i odmah će se sastati sa potpredsednikom nemačke vlade i ministrom ekonomije Zigmarom Gabrijelom. Sledi susret sa evropskim komesarom za energetiku Ginterom Etingerom, a zatim je predviđena večera sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i regionalnim liderima, navodi Danas.

Prema rečima Danasovog sagovornika iz Berlina, koji je hteo da ostane anoniman, ovo će biti prvi put posle dugog niza godina da lideri zemalja Zapadnog Balkana odlaze u centre moći da pričaju, o zajedničkom zivotu sa evropskim drzavama”, a ne da ‘primaju packe’ ili rešavaju probleme kao posledice ratova.