Zbunio sve: EU ne zna se šta je srpski premijer imao na umu

Izvori u Evropskoj komisiji u Briselu su danas agenciji Beta preneli da se "ne zna šta je srpski premijer Aleksandar Vučić imao na umu", kad je najavljeno da će on sutra odgovoriti na "demarš EU vladi Srbije".

Ali su ponovo ukazali na poziv šefova diplomatija EU da zemlje kandidati za članstvo budu solidarne s Unijom kad je reč o sankcijama prema Rusiji.

Beti je u vladi Srbije rečeno da će premijer Vučić sutra odgovoriti na demarš EU kojim se Srbija, kandidat za članstvo, poziva da ne iskoristi ruske uzvratne sankcije Uniji kako bi povećala izvoz hrane u Rusiju.

Peter Stano, predstavnik za štampu evropskog komesara Štefana Filea, je u Briselu Beti rekao da “kad je reč o situaciji nastaloj zbog ruskih mera uperenih protiv nekih proizvoda EU, stav je EU veoma jasan i predočen je prošlog petka u zaključcima zasedanja ministara inostranih poslova Unije”.

Ministri EU su tad, želeo je ka ukaže Fileov portparol, stavili do znanja da “s ciljem da se zajamči jedinstvo međunarodne zajednice i održi međunarodno pravo, Evropska unija očekuje od trećih i zemalja kandidata da se uzdrže od mera s ciljem da se iskoriste nove trgovinske mogućnosti koje prizlaze iz primene tih mera” u okviru ruskih sankcija evropskoj dvadesetosmorici.

S tim u vezi je važno imati na umu, kako je podvukao Stano, “da je ova situacija nastala zbog nezakonitih poteza Rusije, kad je ona ilegalno pripojili Krim i zbog i dalje destabilizacije Ukrajine”.

„Sankcije EU (Rusiji) su zavedene na jasnoj pravnoj osnovi, ruske uzvratne mere su uvedene iz jasnih političkih pobuda i usvojene su s ciljem odmazde bez valjanog opravdanja”, zaključio je Stano.

Beti su izvori u EU juče rekli da Evropska unija očekuje da zemlje kandidati koji pregovaraju o članstvu u EU, uključujući Srbiju i naročito Tursku, kao ni Brazil, Argentina, Urugvaj, Švajcarske i drugi ne iskoriste ruske uzvratne sankcije evropskoj dvadesetosmorici da bi preuzeli mesto evropskim izvoznicima hrane na ruskom tržištu.

Zvaničnici u Komisiji su hteli da naglase da je to “više pitanje morala i solidarnosti” s EU, uz opasku da su ministri EU poručili da je cilj evropskih sankcija Rusiji “da se hitno izdejstvuje političko, održivo rešenje” za ukrajinsku krizu.

Međunarodni diplomatski zvaničnici u Briselu su Beti preneli da su u “EU pomalo zatečeni i ljuti na sve kandidate za članstvo, jer smatraju da je uzdržavanje od preuzimanja tržišta evropskim izvoznicima u Rusiju takođe stvar solidarnosi i zajedničkih vrednosti” pa zato primećuju da će sledeći put kad EU bude trebalo
da iskaže solidarnost s zemljama kandidatima, imati na umu i kakvu solidarnost su one pokazale prema EU, kad je je njoj bilo potrebno”.