Bjelica vodio Fener do trijumfa, Lamonika ih častio

Tim Željka Obradovića savladao Unikahu 69:67 u vrlo važnoj utakmici za plasman u četvrtfinale Evrolige.

Nemanja Bjelica bio je igrač utakmice 10. kola Top 16 faze odigrane u Ulker sports areni u Istanbulu.

Reprezentativac Srbije zabeležio je 13 poena i devet skokova, od toga pet poena tokom preokreta koji je Fenerbahče napravio u poslednjih pet minuta.

Unikaha je 7:50 minuta pre kraja imala rekordnih 47:56, nešto kasnije 52:58 košem Vladimira Štimca (8p, 6sk), a onda je Bjelica pogodio trojku kojom je Fener počeo da stiže i prestiže vođstvo gostiju.

Bjelica i Bo Mekejleb povisili su na 65:59 (serija 13:1) i činilo se da je 1:50 minuta pre kraja utakmica “prelomljena”. Međutim, domaći igrači su se prerano opustili i Karlos Suarez je trojkom smanjio na samo 65:64.

Do kraja je ostala 21 sekunda i šta se onda dogodilo?

Fenerbahče je izvodio loptu ispod svog koša, a italijanski sudija Luiđi Lamonika dosudio nesportski faul Džejsonu Grejndžeru zbog držanja Mekejleba u pauzi igre!

Italijan, koga smatraju najteatralnijim arbitrom u Evropi, u konkretnoj situaciji je postupio striktno po pravilu, ali koje se u 99 odsto slučajeva ne primenjuje u neizvesnim završnicama… čime je direktno pomogao ekipi Željka Obradovića da sačuva pobedu.

Fenerbahče i Unikaha sada su izjednačeni sa skorom 5-5, iza Barselone (9-0) i Armanija (6-3).

Za treću i četvrtu poziciju bore se još Panatinaikos (4-5) i Olimpijakos (4-5), koji svoje utakmice igraju u petak.