DAN KADA SU HRVATI “ZAPEČATILI SUDBINU”: Pre 22 godine sišli sa pobedničkog postolja, PO NAREĐENJU TUĐMANA i od tada se NISU PONOVO POPELI (VIDEO)

pobedničko postolje
Print Screen/You Tube

Košarkaška reprezentacija Hrvatske doživela je debakl u osmini finala Evropskog prvenstva u Istanbulu pošto je poražena od Rusije rezultatom 101:78 (25:23, 21:19, 26:15, 29:21).

Četa selektora Aleksandra Petrovića parirala je rivalu u prvih 20 minuta, ali se u drugom poluvremenu totalno raspala i doživela još jedan blam.

Hrvatski košarkaši su poslednju medalju na velikim takmičenjima osvojili 1995. godine, i to u Atini na šampionatu Evrope kada su osvojili bronzanu medalju.

Taj Evrobasket ostao je upamćen po sramnom napuštanju pobedničkog postolja od strane hrvatskih košarkaša u trenutku kada je trebala da se intonira himna “Hej, Sloveni”.

Bio je to silazak sa pobedničkog postolja posle koga se više nisu vratili.

Prema rečima selektora Petrovića odluka o silasku je bila političke prirode i doneta je u kabinetu tadašnjeg predsednika Hrvatske Franje Tuđmana.

Znam da je iz dvorane postojala telefonska veza sa Banskim dvorima gde je sedeo Tuđman i dogovoreno je solomonsko rešenje. Ide se po medalju, ali će se nakon toga napustiti podijum. Bila je to politička odluka i gledano sa ove vremenske distance, pogrešna. Ja lično to nikad ne bih uradio – rekao je nedavno Petrović za “Večernji list”.

Od tog silaska Hrvatska je samo jednom ušla u polufinale na velikim takmičenjima, ali je i tada ostala bez odličja.