DRAMOM do izjednačenja rekorda i 12. uzastopne pobede! Crveno-beli slavili posle neizvesnog finiša, Zvezda – Igokea 76:71

Košarkaši Crvene zvezde večeras su, u dvorani Pionir, savladali tim Igokee u okviru 12. kola ABA lige rezultatom 76:71 (20:19, 23:14, 21:24, 12:14).

Trojumfom u ovom meču ekipa Dejana Radonjića je izjednačila rekord ljubljanske Olimpije, koja je u sezoni 2001/2002 uspela da veže 12 uzastopih pobeda na startu regionalnog takmičenja.

Zvezda je kontrolisala veći deo utakmice, ali je zbog velikog pada u finišu treće i početkom poslednje četvrtine i serije gostiju morala da strahuje za pobedu.

Igokea je minus od 15 poena pretvorili u plus, ali do kraja utakmice ipak nisu imali dovoljno snage za senzaciju. Radonjić nije uvodio Markusa Vilijamsa na ovom meču, MVP Evrolige Boban Marjanović igrao je 15 minuta, ali je uspeo da prelomi meč i važnim poenima u finišu svom timu donese veoma važnu pobedu. Veliku minutažu na ovom meču dobili su mlađi igrači.

Nikola Kalinić je sa 13 poena bio najefikasniji, 12 je ubacio odlični Branko Lazić koji je imao 3 skoka, 3 krađe i 2 asistencije, dok je Luka Mitrović svih 10 poena ubacio u prvoj deonici. Bunić je na drugoj strani ubacio 14, Živanović 12, a Katnić i Jorović po 11 poena.

U narednom kolu Zvezda gostuje MZT u Makedoniji.

ABA liga, 12. kolo rezultati:

Subota:
Olimpija – Levski 89:70 (30:17, 25:25, 8:14, 26:14),
Solnok – Krka 63:59 (13:10, 19:18, 14:13, 17:18)
Zadar – Partizan 69:68 (15:12, 19:15, 16:15, 19:26)
Mega Leks – Metalac 99:82 (26:18, 26:25, 27:21, 20:18)

Nedelja:
Cibona – MZT 70:61 (21:15, 23:21, 12:18, 14:7)
Budućnost – Cedevita 70:80 (18:24, 23:14, 8:17, 21:25)

Ponedeljak:
Crvena zvezda Telekom – Igokea 76:71 (20:19, 23:14, 21:24, 12:14)

Tabela: Crvena zvezda Telekom 12-0, Budućnost 10-2, Olimpija 8-4, Cedevita 8-4, Partizan NIS 6-6, Krka 6-6, Mega Leks 6-6, Solnok 6-6, Cibona 6-6, Zadar 5-7, Metalac 4-8, MZT 4-8, Igokea 3-9, Levski 1-11

Prva četvrtina: Crvena zvezda – Igokea 20:19

Uoči početka utakmice, odata je počast minutom ćutanja preminulom nekadašnjem evroligaškom sudiji, direktoru domaće lige i delegatu Evrolige Tihomiru Bubalu.
Trener Zvezde Dejan Radonjić opredelio se za petorku: Rebić, Lazić, Dangubić, Mitrović i Marjanović, dok su za Igokeu meč počeli: Torlak, Džons, Jorović, Živanović, Bunić.

Prve poene za ekipu sa Malog Kalemegdana, postigao je Nemanja Dangubić. U prvom napadu za goste, Torlak je pokušao za tri poena, ali nije bio precizan. Posle izgubljene lopte Dangubića, Bunić je poentirao za „Igose” i izjednačenje – 2:2. Usledila je serija Igokee. Džons je pogodio trojku, upisao se i Jorović, a gosti su imali prednost od pet poena (2:7). Niz poena i seriju od 7:0 prekinuo je Branko Lazić (4:7).

Zvezda ima problema sa napadom, dok je Igokea za sada sigurna u odbrani i kontra napadima.

Luka Mitrović pogađa prvu trojku za crveno-bele i egal – 7:7. Na drugoj strani odmah smo videli prelep prodor Srefana Živanovića (7:9), ali Marjanović je iskoristio sledeći napad i poentirao za 9:9. Zvezdin kapiten postigao je i svoj peti poen, posle kojeg je zabeležio i fantastičnu rampu nad Torlakom (11:9).

Luka Mitrović je ušao u seriju i sada ga je teško zaustaviti, još jedna trojka za 14:9. Na strani uzvraća trojkom Jorović (14:12). Otvorila se igra. Poeni pršte, a koševima Mitrovića i Dženkisa Zvezda odlazi na „+6” na dva minuta pre kraja prve deonice. Prednost domaćina uspeo je da smanji Živanović pogotkom za tri poena (18:15). Prva četvrtina završena je minimalnim vođstvom Crvene zvezde (20:19).

Kapiten Zvezde, Luka Mitrović, je sa 10 poena predvodio svoj tim u prvoj deonici

Druga četvrtina: Crvena zvezda – Igokea 23:14

Nastavak počinje poenima Jovića, u prvi mah delovalo je da je u pitanju trojka, ali je košarkaš Zvezde ipak zgazio na liniju (22:19). Cirbes poentira za mini seriju crveno-belih na startu druge deonice. Brz tempo igre bio je dominantan i u ovoj četvrtini. Zvezda je imala vođstvo, i delovalo je da će uspeti da se odlepi sa ozbiljnijom razlikom, ali igrači Igokee su imali odgovor i brzo meč vratili u egal (26:26). Do novog vođstva „Igosi” su došli preko Stefana Živanovića (26:28). Kalinić posle odlične blokade, poentira za novo izjednačenje – 28:28, a iz nove kontre beleži i svoju seriju poena (30:28).

Lepa košarku gledamo u Pioniru. Igokea se nadigrava sa ZvezdomTeijć i Jović bili su dominantni u ovom delu meča. Trojka Tejića ponovo je odvela crveno-bele na prednost od šest poena (36:30).

Do odlaska na odmor Zvezda je kontrolisala igru i održavala prednost. Nije dozvoljavala protivniku da ponovo napravi preokret. Na poluvremenu crveno-beli imaju rezultat u svojim rukama – 43:33.

Najefikasniji u prvom poluvremenu za domaćina bili su Mitrović (10 poena) i Dženkis (7 poena), dok je goste predvodio Stefan Živković sa 7 poena.

Treća četvrtina: Crvena zvezda – Igokea 21:24

Treća deoniva počela je obostranim promašajima, zatim ukradenom loptom Lazića i njegovim zakucavanjem, nakon čega su neprecizni bili Kalinić i Dženkins na jednoj i Živanović na drugoj strani. Nešto sporiji ritam razbio je Lazić trojkom iz levog ćoška za Zvezdinih plus 10, a zatim je beka domaćeg tima Jorović faulirao u kontri i dobio četvrtu ličnu grešku.

Borbeni bek bio je oba puta precizan i povisio je na 52:40 u 24. minutu, a onda je usledilo trojkaško nadmetanje. Kalinić i Blažič su cepali mrežicu gostiju, uzvratio im je jednom Dragović – 60:47. Zvezda je u ovoj četvrtini otišla na maksimalnih 15 poena prednosti (64:59) posle penala Jovića, ali je Igokea serijom 0:8 uz trojke Katnića i Živanovića uhvatila priključak. Uz zvuk sirene pred ulazak u poslednju deonicu Jović je neverovatno pogodio sa koša na koš, ali je malo zakasnio, pa čudesna trojka nije priznata.

Četvrta četvrtina: Crvena zvezda – Igokea 12:14

Lako su crveno-beli prokockali 15 poena prednosti. Bleda poslednja deonica za domaćina učinila je utakmicu dramatičnom i neizvesnom. Nekadašnji igrač Zvezde Dušan Katnić je na startu poslednje deonice nanizao pet poena za 64:62 i naterao Radonjića na tajm-aut.

Ni to nije pomoglo, jer su košarkaši Zvezde potpuno izgubili ritam u napadu, Dangubić i Blažu su promašili trojke, pa je Bunić izjednačio. Radonjić je morao da vraća na parket Marjanovića i upravo je najkorisniji igrač Evrolige i napravio razliku u samom finišu. Ubacio je nekoliko lakih poena, vratio je prednost crveno-belima koji su do kraja ipak ostvarili pobedu.