Srpski teniser Novak Đoković plasirao se u osminu finala Vimbldona nakon što je savladao Francuza Žila Simona u tri seta – 6:4, 6:2, 6:4.

Srpski teniser osigurao je igranje i u drugoj nedelji trećeg Gren slema u sezoni, a svi su se pribojavali da možda i neće ipak biti tako. Sredinom trećeg seta, Đoković je povredio rame prilikom pada na teren, a usledila je bolna grimasa na licu koja je sve zabrinula. Novak je uzeo medicinski tajm-aut i posle desetak minuta meč je ipak nastavljen.

Ovo je Srbinu bila ukupno sedma pobeda u mečevima sa Simonom, uz jedan pretrpljeni poraz.

Najava i tok meča:

Đoković i Simon do sada su se sastajali sedam puta, a srpski teniser vodi sa 6-1 u pobedama. Poslednji put su odmerili snage pre četiri godini u Dejvis kupu kada je Srbina slavio sa 6:3, 6:1, 7:5.

Francuz, koji će u decembru napuniti 30 godina, ove sezone ima skor od 12 trijumfa i 14 poraza. U karijeri je osvojio 11 trofeja, a trenutno je 44. na ATP listi.

Pobednik ovog duela sastaće se sa boljim iz meča Džimi Vang – Žo-Vilfred Conga.

Prvi set: Novak Đoković – Žil Simon 6:4

Navikli smo da Srbin uvek bira da servira prvi, a tako je bilo i sada. Zanimljivosti u prva tri gema nije bilo, teniseri su bez problema sačuvali svoj servis, rezultat je 2:1.

Simon je sigurno krenuo, ne dozvoljava Novaku da dođe do prilike za brejk i preciznim udarcima uspeva da izjednači rezultat – 2:2. Za sada, najlepši poen na meču videli smo kada je Đoković sjajno skratio jednu loptu i poveo je sa 30:0. Uneo je malo neizvesnosti Žil kada je izjednačio na 30:30, ali je u nastavku gema sve ipak došlo na svoje – 3:2. Bravo, Nole! Srpski teniser je konačno oduzeo servis svom protivniku za osetniju prednost u prvom setu – 4:2.

Nažalost, Francuz je vrlo brzo napravio ribrejk oduzevši servis Beograđaninu – 4:3. Neverovatna bitka viđena je u osmom gemu, obojica tenisera su se smenjivala u vođstvu, a viđeno je i nekoliko ”đuseva”. Naposletku je Žil dobio ovaj iscrpljujući gem i tako izjednačio – 4:4. Osilio se Francuz, opet je imao 40:40 na Novakov servis. Ipak, Đokovićev je osvojio svoj peti gem na meču tako da će teniser iz Francuske servirati za ostanak u trećem setu – 5:4.

U prvi plan izbio je suvi kvalitet srpskog tenisera, došao je do drugog brejka na meču dosad i posle 47. minuta poveo je sa 1-0.

Drugi set: Novak Đoković – Žil Simon 6:2

Posle osam minuta teniseri su došli do izjednačenog skora – 1:1. Bio je u prilici Simon da dože do brejk-prilike, slao je našeg tenisera na obe strane terena, ali je neshvatljivo jednu lopticu poslao pravu u mrežu koji je Novaku doneo gem – 2:1.

Na servis Francuza Đoković je došao u priliku da napravi brejk, pogodio je liniju, što je omelo Simona. U nastavku je treći put i oduzeo servis protivniku – 3:1. A onda se ponovila situacija iz prvog seta – Simon je napravio ribrejk i to bez izgubljenog poena za 3:2.

Bravo! Još jedan brejk koji ide na konto verenika Jelene Ristić – 4:2. U narednom gemu je potvrdio oduzimanje servisa protivniku, pa će Simon servirati za ostanak u drugom setu – 5:2. Tada je Đoković promenio stil igre, češće izlazi na mrežu što mu se i isplatilo. Simon je duplom greškom doduše i pomogao Srbinu da napravi novi brejk za konačnih 6:2.

Treći set: Novak Đoković – Žil Simon 6:4

Do prvog vođstva na meču Simon je došao oduzimanjem servisa Novaku, a to je posle potvrdio i na sopstveni servis – 0:2. Nakon što je Đoković smanjio na 1:2, uspeo je u potpunosti da se vrati u treći set tako što je u četvrtom gemu iskoristio drugu brejk loptu, a u tome mu je pomogao Simon koji je ponovo pogrešio u ključnom trenutku i poslao loptu u mrežu – 2:2.

U šestom gemu pri rezultatu 40:30 za Simona videli smo pad srpskog tenisera prilikom jednog poena. Delovalo je kao da Novak ne može da uzvrati tu lopticu, ali on nije hteo da odustane. Nažalost, okliznuo se i nezgodno je pao na levo rame. Sa bolnom grimasom se otišao do svog sedišta, a medicinski tajm-aut je u toku. Posle nekoliko minuta meč je nastavljen, a nadamo se da Đoković neće imati nikakvih problema sa ramenom u nastavku.

Prekinuti gem naposletku je osvojio Francuz za 3:3. Usledila su još dva gema u kojima nije bilo brejka – 4:4.

Povreda izgleda nije uzela maha, srpski teniser je najpre bio siguran na svoj servis, a potom je ponovo oduzeo servis protivniku za dobijanje trećeg seta, a ujedno i meča.