Prvi reket sveta i najbolji srpski teniser, Novak Đoković se plasirao u osminu finala prvog Gren slema u sezoni, Australijan opena, pošto je u trećem kolu savladao Španca Fernanda Verdaska sa 3:0 u setovima (7:6, 6:3, 6:4).

Nole će se za četvrtinu finala turnira u Melburnu boriti sa Žil Milerom, koji je u trećem kolu savladao Amerikanca Džona Iznera sa 7:6, 7:6, 6:4.

NAJAVA I TOK MEČA:

Levoruki Španac je duel sa najboljim teniserom sveta izborio pobedivši Go Soedu sa 3:0 u setovima (6:3, 6:2, 7:6).

S druge strane, Nole je do trećeg kola stigao ekspresno, ubedljivom pobedom nad Andrejom Kuznjecovim iz Rusije sa 3:0 u setovima (6:0, 6:1, 6:4).

Novak je sa Verdaskom uvek igrao dobre i neizvesne mečeve. U međusobnom skoru vodi 6:4 i samo jednom ga je savladao bez izgubljenog seta i to na Rolan Garosu 2007.

U prethodne četiri godine, žreb ih nije često spajao na terenu. U Pekingu 2013. bilo je 3:0 (7:5, 2:6, 6:2) u korist našeg asa.

Verdasko je najveći uspeh u karijeri na Gren slem turnirima ostvario upravo na Australijan openu. U nezaboravnom polufinalu 2009. godine zaustavio ga je Rafael Nadal, pobedivši ga sa 3:2 u setovima (7:6, 4:6, 6:7, 7:6, 4:6).

**Sve zanimljivosti sa ovogodišnjeg Australijan opena možete da saznate u našem specijalnom blogu posvećenom prvom Gren slemu sezone.

Prvi set: Novak Đoković – Fernando Verdasko 7:6 (10:8)

Na otvaranju prvog seta Fernando Verdasko je bio siguran i posle dva minuta igre poveo sa 1:0 u gemovima. Nole je u narednom zabeležio četiri brza poena i sa 40:0 izjednačio – 1:1.

Već posle dva gema, Verdasko je imao četiri neiznuđene greške. Đoković je na servis Španca vodio sa 30:0, ali je Fernando uspeo da veže dva poena, ukljućujući i jedan as za 30:30. Međutim, u narednom poenu je usledila još jedna greška koja je Novaka dovela u priliku da ima prvu brejk loptu. Vodila se borba u trećem gemu, Verdasko je pogodio liniju za novo izjednačenje (40:40), ali je Srbin imao malo i sreće, i opet se našao u brejk šansi. Ipak, ponovo nije uspeo da je iskoristi. Borba se ‘otegla’… Još jedan as Španca, posle kojeg ponovo šalje loptu u aut za treče izjednačenje… Posle sedam minuta igre, Verdasko je ipak poveo sa 2:1 (spasivši dve brejk lopte).

Veoma lepo, elegantno i sigurno Novak rešava naredni gem. Đoković je zabeležio dva poena na mreži i sa 40:15 ponovo izjednačio – 2:2. Konstantno smo više borbe u gemovima kada Verdasko servira, ali je u svakom do sada Španac uspevao da kontroliše igru i, bez obzira na greške, ne dozvoli protivniku da uzme brejk. Tako je bilo i u narednom, kada je Verdasko sa nekoliko dobrih servisa poveo sa 3:2.

Dva sigurna servis gema imao je Đoković (40:0), a samo jedan izgubljen poen (u četvrtom gemu) – 3:3. Velika propuštena šansa u šestom gemu za Srbina. Nole imao dve brejk lopte (a ukupno četvrtu, od početka meča) nažalost nije uspeo da iskoristi, a onda kada je Verdasko izjednačio na 40:40, Španac je vezao dva asa i rešio gem u svoju korist – 4:3.

Nastavio je Nole da bude siguran prilikom svog servis gema. Od početka meča protivnuku je dopustio da zabeleži samo dva poena (u gemovima kada Srbin servira) – 4:4.

Tri izuzetna servisa Fernanda Verdaska učinila su da Španac (ponovo) spasi dve brejk lopte – 5:4.

U desetom gemu Nole je konačno zabeležio prvi as (to tada je bilo 5:0 u asovima, u korist Verdaska). Fantastičan Novak kada su u pitanju njegovi gemovi. Srbin je bio maksimalno precizan i uspešan i do izjednačenja (5:5) dolazi bez izgubljenog poena (40:0).

Samo odličan servis održavao je Verdaska i činio da srpski teniser ne dođe do brejka. Posle 45 minuta igre Nole se našao u situaciji da servira za opstanak u prvom setu – 6:5 (za Španca). Posle dobrog servis gema, gledaćemo prvi taj-brejk (6:6).

Verdasko je imao mini brejk prednosti od 2:0, a prilikom promena strana i od 4:2. Uspeo je Nole da smanji (4:3), ali je Verdasko nastavio da ‘bombarduje’ sa asovima (5:4). Ipak, iako je servirao za set, Španac je napravio katastrofalan potez i bukvalno poklonio Novaku ovaj set. Nole je servirao, nekoliko razmena, Srbin je poslao duboku loptu – izjednačio na 5:5, a potom fantastično odservirao za prednost od 6:5. Sledeći na servisu bio je Verdasko, i naravno nije se tako lako predao – 6:6.  Do druge set lopte dolazi Novak Đoković i ponovo pravi mini brejk (7:6). Au, i dalje ostajemo u ovom taj-brejku! Fernando pogađa liniju sa spoljne strane (7:7). Ali u narednom poenu gre[i, šalje loptu u aut, Novak ima treću set loptu na servis Španca (8:7). Kakav meč, ponovo je spašena set lopta (8:8). Nova šansa, novi mini brej. Četvrta set lopta za Novaka (9:8). KONAČNO! Novak osvaja prvi set – 1:0 (10:8).

Drugi set: Đoković – Verdasco 6:3

Sigurno otvara ovaj set Novak Đoković. Posle sigurnog gema i samo jednog izgubljenog poena, Nole vodi u drugom setu sa 1:0. Već na startu ovog seta Srbin je došao u priliku da napravi brejk (40:30). Šalje Verdasko loptu u aut za Novakovo vođstvo od 2:0. Ono što Đoković nije uspeo u šest navrata u prvom setu, učinio je odmah na početku ovog.

Zanimljivo je bilo u trečem gemu. Nole je zastao. Verdasko je imao prednost od 40:0, ali je sjajni Novak vezao tri asa za izjednačenje – 40:40. Nastavio je Srbin sa poenima, još jedan servis viner, a potom i poen za preokret i vođstvo od 3:0.

Sigurnim servisima, Fernando Verdasko prekida Novakovu seriju i smanjuje na 3:1. Ipak, nastavlja Đoković sa odličnom igrom i naredni gem završava sa ‘nulom’ (40:0) – 4:1.

Još jednom Španac dominira u servisima i tako smanjuje na 4:2. Ipak, silovito rešava Nole svoj servis gem i ponovo ‘nulom’ (40:0) povećava na 5:2. Verdasko servira za opstanak u drugom setu. Španac je spasio tri set lopte, i tako i dalje ostao u igri – 5:3.

Nole posle 36 minuta igre u drugom setu vodi sa 2:0 (6:3).

Treći set: Đoković – Verdasko 6:4

Na početku trećeg seta dvojica tenisera osvojili su po grem, pre nego što je Đoković prvi pripretio. Ponovo je imao dve brejk lopte, ali je Verdasko podsetio na prvi set i odličnim servisima se vratio.

Ipak, scenario se nije ponovio desetak minuta kasnije. Prvo je lagano izjednačio na 2:2, a onda bekhendom napravio razliku. Na 30:30 pogodio je liniju paralelom i poen dobio tek posle čelendža Španca. Verdasku ovoga puta nije proradio servis što je srpskom teniseru omogućilo da još jednom svojim omiljenim udarcem napravi brejk – 3:2.

Polako je Đoković počeo da u asovima stiže Fernanda, pogodivši dva odlepio se na 4:2. Konstantno je Verdasko jurio rezultat i uspevao je da smanji, ali je posle dva sata i 20 minuta Nole servirao ze pobedu. Srbin je iskoristio svoju šansu i pobedom nad Fernandom Verdaskom obezbedio plasman u osminu finala – 6:4.