Srpski teniser Novak Đoković plasirao se u polufinale Australijan opena posle pobede nad Kanađaninom Milošem Raonić 7:6(5), 6:4, 6:2.

Na ovaj način Novak je nastavio niz sjajnih mečeva na Australijan openu ove sezone, a na dosadašnjih pet mečeva nije izgubio nijedan set.

Srbin će se u polufinalu sastati sa braniocem titule Stanislasom Vavrinkom, koji je pobedio Japana Keija Nišikorija sa 6:3, 6:4, 7:6.

To će ujedno biti repriza prošlogodišnjeg polufinala kada je pobedu izvojevao Švajcarac.

Kada je u pitanju meč sa Raonićem, samo je prvi set bio neizvestan. U tom delu meča oduzetih servisa nije bilo, a u taj-brejku Nole je došao do 1-0.

U nastavku meča Đoković je uspostavio svoju prepoznatljivu igu, na šta „kanadski bombarder” nije znao da odgovori.

Đoković je bio posebno dobar na prvom servisu, osvojio je čak 89 odsto poena na njemu, dok je Raonić imao 72 odsto uspešnosti.

Najava i tok meča:

Njih dvojica do sada su se sastajala četiri puta, a Srbin još nije osetio gorčinu poraza. Prošle godine Novak ga je pobedio na mastersima u Rimu i Parizu, kao i na Rolan Garosu.

Kanađanin je u dosadašnjoj karijeri osvojio šest trofeja, a trenutno se nalazi na 8. mestu ATP liste.

U osmini finala Đoković je pobedio Žila Milera iz Luksemburga sa 6:4. 7:5, 7:5, dok je Raonić posle maratonske borbe savladao Felisijana Lopeza iz Španije sa 6:4, 4:6, 6:3, 6:7(7), 6:3.

Prvi set: Novak Đoković – Miloš Raonić 7:6 (7:5)

Kada god je u mogućnosti, naš teniser bira da servira prvi. Tako je bilo i ovoga puta, a Đoković je uvodni gem na meču zahvaljujući sjajnim servisima dobio sa ”nulom” – 1:0. Na Raonićev servis Srbin je odmah došao do brejk lopte, ali se pravom ”bombom” (loptica je išla brzinom 224 km/h) izvukao Miloš. Novak ni drugu šansu za oduzimanje servisa nije iskoristio, tako da je rezultat izjednačen – 1:1.

Za sada Đokovićev servis deluje perfektno, a Beograđanin je bez problema došao do 2:1. Raonić slovi za jednog od najboljih servera na planeti, a to dokazuje i na ovom meču. Već u svoja dva prva servis gema došao je do brojke od četiri asa, a na „Rod Lejveru” je 2:2. Međutim, Novak na ovom meču takođe servira odlično, a to mu je i obezbedilo prednost od 3:2.

Novak uspeva u onome što ne bi uradilo 90% tenisera – da vrati neke od razornih Miloševih servisa. Ipak, brejka nema ni posle šestog gema – 3:3. Suočio se potom Srbin sa 0:30 na svoj servis, ali u nastavku ipak nije dozvolio protivniku da mu ga oduzme – 4:3. Raonić i na drugi servis ispaljuje projektile (229 km/h), prosto je neverovatno kako Nole riternira uopšte. No, i pored toga je Srbin došao do dve prilike za brejk, ali protiv Miloševih bombi se prosto ne može – 4:4.

Ponovo je srpski teniser uspostavio dominaciju tokom svog servis gema, a čim se neki poen malo i produži, gotovo je sigurno da će ga osvojiti Novak – 5:4. Imao je Srbin 30:30 na Milošev servis i šansu da dođe do prilike za brejk, ali je nažalost u odsudnom trenutku omogućio Kanađaninu da dođe do prednosti, a potom i da izjednači – 5:5.

U pet od svojih dosadašnjih šest servis gemova Novak je protivniku propustio tek jedan poen (6:5), a novim sigurnim servisima Raonić je obezbedio i 13. gem prvog seta.

Taj-brejk: Uvodni poen pripao je Đokoviću, a Srbin je oduzeo jedan od naredna dva servisa Kanađanina – 2:1. Vratio je Kanađanin mini-brejk, a onda je Novak još jednom napravio prednost koju nije ispustio do kraja – 7:5.

Drugi set: Novak Đoković – Miloš Raonić 6:4

Nije uspeo da se konsoliduje kanadski teniser posle dramatično izgubljenog prvog seta, pa je prvi put na meču izgubio svoj servis – 1:0. Novak je potom potvrdio napravljeni brejk i poveo sa 2:0. U naredna tri gema dvojica tenisera su bez problema osvajali svoje servis gemove, a rezultat je 3:2.

Ponovo je Nole sa ”nulom” i efektno osvojio jedan gem uz minimalnu razmenu udaraca – 4:2. Da Raonića ne služe servisi onako kako ga služe, ovaj meč bi možda već bio i gotov. Teško je odupreti se njegovim ”katapultima” – 4:3. Sa druge strane, Đoković i dalje nema nameru da protivniku dozvoli da dođe do prilike za brejk – 5:3.

Raonić se suočio sa serviranjem za ostanak u drugom setu, ali se vrlo lako izborio sa pritiskom – 5:4. Nekoliko puta na ovom meču Srbin je sa ”nulom” dobio svoj servis gem, a u desetom gemu je učinio to isto za osvajanje drugog seta – 6:4.

Treći set: Novak Đoković – Miloš Raonić 6:2

Velika borba viđena je već na startu ovog seta. Novak je odmah imao priliku da napravi brejk, potom su bila i tri izjednačenja, a izvukao se ipak Miloš za prvo vođstvo uopšte na ovom meču – 0:1. Najatraktivniji poen od početka duela videli smo u drugom gemu ovog seta, a pripao je Novaku. Posle duge razmene udaraca i sjajnih poteza dvojice igrača, prvi je posustao Raonić, a Nole je izjednačio – 1:1.

Do čak tri prilike za brejk došao je Đoković u narednom gemu, a uspeo je da iskoristi drugu – 2:1. Uz još jedan spektakularan poen na „Rod Lejver” areni srpski teniser je došao do novog gema sa ”nulom” – 3:1.

Novak kao da je provalio šablon u servisima kanadskog tenisera, gotovo svaki uspe da riternira. Đoković u ovim trenucima prosto ”melje” Kanađanina sa crnogorskim korenima, a došao je i do drugog brejka i veoma velike prednosti u ovom setu – 4:1.

Momak rođen u Beogradu nije dozvolio nikakva iznenađenja, pa se posle tačno dva časa igre plasirao u polufinale Australijan opena.