Sukob fudbalskih vlasti: Kraj sezone u Španiji doveden u pitanje zbog štrajka

Poslednja dva kola španske Primere dovedena su u pitanje zbog sukoba španskih fudbalskih vlasti oko prava televizijskih prenosa, odnosno zbog toga kako se deli novac od prihoda.

 

Glavno pitanje spora je kako će se novac deliti između vrhunskih klubova i onih u nižim ligama. Fudbalski savez Španije (RFEF), koji upravlja ovim sportom u zemlji, ali nema kontrolu nad prve dve lige, saopštio je danas da podržava štrajk na neodređeno vreme koji je najavio sindikat fudbalera počev od 16. maja.

Ako se štrajk održi, uticaće na poslednja dva kola prvenstva, ali i na finale Kupa kralja.

Barselona trenutno ima dva boda prednosti u odnosu na Real Madrid u prvenstvu, a 30. maja bi trebalo da igra finale kupa protiv Atletik Bilbaa.

RFEF i sindikat fudbalera preduzeli su ove korake u znak protesta protiv zakona koji je predložila uprava lige i koji se odnosi na prodaju prihoda. Prema tom predlogu, igrači iz prve lige bi dobili 90 odsto prihoda, dok savez i sindikat žele da igrači iz druge lige dobiju više.

Istog dana kada je zaprećeno štrajkom, uprava lige je objavila da će preduzeti pravne korake protiv saveza.

Odluka saveza je pravno nevažeća. Preduzeli smo odgovarajuće pravne korake u odbrani pravi interesa naših klubova – navodi se u saopštenju lige.

Ovo je poslednji u nizu, ali i najozbiljniji u seriji sukob između predstavnika dva vladajuća tela u španskom fudbalu.

Predsednk RFEF Anhel Marija Viljar, koji se na toj funkciji nalazi od 1988. godine, više puta je imao sukobe sa predsednikom španske lige Havijerom Tebasom, kao i predstavnikom vlade zadženim za sport, Migelom Kardenalom. Dosadašnji sukobi bili su vezani za mere za suzbijanje nasilja na stadionima, dobijanje novca od državnih kladionica, kao i revizija finansija saveza i javno finansiranje sporta.

 

Prvi čovek lige Tebas kazao je da je novi zakon potreban prvenstvu da bi dobila sličan ugovor kakav je u februaru dobila engleska Premijer liga, koji je vredan oko pet milijardi funti, i to samo za prava domaćeg takmičenja od 2016. do 2019.

Većina španskih klubova se godinama zalaže za centralizovanu prodaju televizijskih prava, za koju se nadaju da će dovesti do jednakog deljenja prihoda. Real Madrid i Barselona trenutno imaju pojedinačne ugovore za TV prava, a svaki dobija oko 140 miliona evra. Sledeći na listi zarada dobija oko 40 miliona evra.

Ako parlament odobri zakon, on će stupiti na snagu 2016. godine.

Tebas je kazao da će štete od eventualnog štrajka biti „užasne i velike”.

Tražim od vlade da ostavi predloženi zakon ovakav kakav jeste i da ga ne diraju. Ako treba da bude štrajk, neka bude. Ali, nećemo odgovarati na ucenu saveza. Ako vlada poklekne pred ovim nerazumnim činom ucene, to će biti veliki korak nazad u rastu španskog fudbalu – rekao je Tebas.

Vlada je za 11. maj zakazala vanredni sastanak 42 kluba iz prve i druge lige.