Košarkaši Crvene zvezde su, u okviru derbija 19. kola ABA lige, slavili u Podgorici protiv ekipe Budućnosti sa 77:76 (24:23, 17:11, 13:28, 22:15).
Ovim trijumfovm crveno-beli su nastavili sa serijom od 19 pobeda u nizu, pa su tako i dalje neporaženi u regionalnom takmičenju. Takođe, Beograđani su pobedom u Podgorici prekinuli negativnu tradiciju i tako posle 11 godina konačno slavili na gostovanju ekipi Budućnosti.

Meč prepun uspona i padova, sa oscilacijama u igri kod oba tima, definitivno je opravdao epitet derbija 19. kola ABA lige.

Prve dve deonice obeležio je domaćin. Ekipa Budućnosti predvođena Planinićem i Subotićem uspela je da posle 20 minuta igre, na odmor ode sa sedam poena prednosti. Onda je u trećoj deonici usledio pad…

Crvena zvezda je uspela da se sa 15 poena zaostatka totalno vrati u igru i preokrene. U trećoj deonici dominanat je bio Markus Vilijams, koji je crveno-bele sa 16 poena predvodio do vođstva. Ekipa Dejana Radonjića je u poslednju deonicu ušla sa osam poena viška (62:54).

U poslednjoj deonici gosti su bili bez realizacije. Ponovo je usledila kriza u Zvezdinoj igri, a Podgoričani su znali to da iskoriste. Tada je tim Budućnosti zabeležio seriju od čak 10:0, uz dve trojke Subotića, pa je domaćin ponovo preuzeo vođstvo (64:62).

Do kraja meča gledali smo neizvesnu i uzbudljivu igru, da bi posle 40 minuta na semaforu bio rezultat 77:76 u korist Crvene zvezde!

NAJAVA I TOK MEČA:

Duel u Morači predstavlja jedan od najtežih ispita za izabranike Dejana Radonjia u dosadašnjem delu regionalnog takmičenja.

Budućnost sa 15 pobeda i tri poraza zauzima drugo mesto na tabeli, a kako „svedoče” ovosezonski rezultati trenutno je i najveći konkurent neporaženom lideru, Crvenoj zvezdi.

– I nas i Budućnost čeka dobar meč. Ovo će biti dobra prilika da vidimo lepršavu igru i da uživamo u lepoj predstavi. Budućnost za sada igra izvanrednu sezonu i ima samo tri poraza. Mislim da ključ pobede nije zaustaviti samo Kuka i Rejnoldsa, jer i Šehović igra izvanredno. Unutrašnja linija im je dobra i imaju dug roster. Želimo da igramo dobro, ali razmišljamo i o Albi – kaže Dejan Radonjić.

Crvena zvezda u ovaj duel ulazi posle četvrtog poraza u Top 16 fazi Evrolige, iz isto toliko mečeva. Zvezda tradicionalno loše igra u Podgorici, pošto nije pobedila Budućnost u gostima od 2004. godine kada je slavila sa 77:74.

– Posle Barselone igramo jedan meč koji shvatamo jako ozbiljno. Morača je težak gostujući teren i niko lako ne može da pobedi u Podgorici. Postoji duga tradicija vezana za to koliko nismo slavili ovde, ali mislim da nije adekvatna situacija da se priča o tome. Jednostavno, možemo reći da nas očekuje dobar meč i da svi treba da uživamo u pravom spektaklu – jasan je trener crveno-belih.

Prva četvrtina: Budućnost – Crvena zvezda 24:23

Početni napad izveo je domaćin. Podgoričani su od prvog minuta preuzeli kontrolu, prve poene postigli su preko Planinića, da bi narednih dva minuta održavali tu prednost. Do prvog vođstva Zvezda je stigla preko Dženiksa (6:5), ali ubrzo je Šehović bio precizan u šutu za tri poena, a pritom je i Dženkis napravio faul, pa je domaćin imao i jedno slobodno bacanje koje nije iskoristio – 8:8.

Crveno-beli su ponovo pogotkom Čarls Dženkisa stigli do vođstva, a onda su nastavili sa sigurnom i tečnom igrom u napadu, pritom i čvrsta odbrana učinila je da ekipa Dejana Radonjića posle četiri minuta igre ima prednost od tri poena  – 12:9.

Održavali su gosti prednost sve do šestog minuta igre, kada smo videli sličnu situaciju kao i na početku meču. Naime, Planinić je postigao poene za izjednačenje (15:15), a pritom je Dženkis napravio faul, koji je ovoga puta iskorišćen za novo vođstvo domaćina – 16:15. Od tog trenutka, pa sve do kraja prve deonice Budućnost je održavala prednost. Podgoričani su ušli u seriju poena, dok su Beograđani do kraja uspeli da smanje na minimalni zaostatak od jednog poena – 24:23.

Druga četvrtina: Budućnost – Crvena zvezda 17:11

Zvezda je na početku druge deonice preokrenula na 27:24, da bi narednih tri minuta bila bez poena, pa je Budućnost uspela da smanji na 27:26. Činilo se da će domaćin ponovo vratiti vođstvo, ali onda je usledila fantastična rampa Luke Mitrovića, ali ni to nije pomoglo da crveno-beli u narednom napadu povećaju rezultat.

Ipak, ni Budućnost nije bila uspešna – lopta je bukvalno izašla iz obruča, pa je to kaznio Branko Lazić trojkom, ujedno i prvim poenom na ovom meču za prednost od 30:26.

Na manje od četiri minuta do kraja, precizan sa linije slobodnih bacanja bio je Subotić i pri rezultatu 30:30, uspeo je da poveća na 32:30 i tako timu iz Podgorice ponovo vrati prednost.

Vitkovac je produžio seriju Budućnosti od 9:0, posle koje je tajm-aut zatražio Dejan Radonjić. Na sva minuta do poluvremena Zvezda je gubila sa 35:30. Seriju domaćina prekinuo je Cirbes (35:32). Ponovo je Vitkovac ispod koša došao do poena, uspeo je da prođe dvojicu Zvezdinih igrača u odbrani – 37:32.

Ekipa Dejana Radonjića delovala je nemoćno do kraja druge četvrtine. Subotić je pravu erupciju oduševljenja kod domaćih navijača izazvao trojkom, za tada najveću prednost (tokom meča) od sedam poena – 41:34, kao i konačan rezultat do odlaska na odmor.

Treća četvrtina: Budućnost – Crvena zvezda 13:28

Ekipa Dejana Radonjića loše je počela drugo poluvreme, a Budućnost je brzo stvorila čak 15 poena viška – Rejnolds je vezao dve trojke, a Planinić je pogodio za 49:34. Tada su proradili Zvezdini Amerikanci i serijom 12-0 vratili su svoj tim u igru – Vilijams je u tom intervalu postigao osam, a Dženkins četiri poena.

Ubrzo je Dženkins pogodio i svoju prvu trojku i smanjio je na minus dva poena (51:49), a prednost Podgoričana u tim trenucima održavao je Ivanović sa pet vezanih poena.

Zvezda je bila u naletu – Mitrović je pogodio trojku za izjednačenje, Kalinić je osvojio dve važne lopte, a Vilijams je nastavio svoj šou. Vezao je Zvezdin Amerikanac osam poena za nešto više od minut, pa je na kraju trećeg perioda bilo 62:54 za crveno-bele.

Četvrta četvrtina: Budućnost – Crvena zvezda 22:15

Početkom poslednjeg perioda Dženkins je ukrao živu loptu, ali je promašio zakucavanje u kontri. To kao da je vratilo dah Budućnosti, pa su Podgoričani u naredna dva minuta napravili seriju 10:0, uz dve trojke Subotića, pa su ponovo poveli (64:62). Crveno-beli su na kratko prekinuli seriju domaćih jer je Cirbes vezao tri poena za vođstvo. Međutim, Budućnost je igrala briljantnu odbranu, Vilijams je vezao tri promašaja, a gosti su teško dolazili do izglednih pozicija. Kuk je pogodio važnu trojku, a na nešto manje od dva minuta do kraja Morača je „eksplodirala” kada je Šehović na isteku napada dao trojku iz okreta za prednost 73:67.

Međutim, Zvezda je imala odgovor – Cirbes je ubacio oba penala, a Kalinić je pogodio u kontri nakon izgubljene lopte Kuka. Rejnolds je promašio trojku, ali je Šehović uhvatio loptu, da bi Kalinić napravio bespotreban faul na pedesetak sekundi do kraja. Šehović je pogodio oba puta za 75:71, a na drugoj strani je polovično precizan bio Cirbes. Potom je Planinić napravio faul u napadu, a na 15 sekundi do kraja Dženkins je pogodio oba bacanja za -1 (75:74).

Zvezda je naravno pravila faul, a Kuk je pogodio samo jednom. Budućnost je na +2 pravila faul na Vilijamsu na šest sekundi do kraja – dao je prvo, promašio drugo, a Kalinić je na neverovatan način pogodio. Rejnolds uz zvuk sirene nije uspeo da pogodi za pobedu.