‘ZLATNI’ VELJA: Stjepanović šampion Evrope!

Najbolji srpski plivač deonicu je preplivao u vremenu 3:45,66

Srpski reprezentativac Velimir Stjepanović zauzeo je prvo mesto u finalu trke na 400 metara slobodno na Evropskom prvenstvu u Berlinu.

Stjepanović je posle prvih 100 metara bio ubedljivo prvi sa 2,58 sekundi prednosti u odnosu na najnližeg pratioca. Ta prednost je povećana za pet stotinki posle 200 metara. U drugom delu trke, prednost je malo smanjena, ali je Velimir u vremenu 3:45,66 došao do zlata!

Stjepenović je jutros iako je plivao u pretposlednjoj kvalifikacionoj grupi zajedno sa svetskim rekorderom, Polom Bidermanom, ali i Francuzom Janikom Anjelom koji je takođe kandidat za zlato, rezultatom 3:49,49 pobedio i prošao u finale, piše „Kurir sport”.

Na kraju je naš plivač završio kvalifikacije sa šestim rezultatom ukupno, iza Britanca Stivena Majlna (3:48,62), Italijana D’Ariđija (3:48,77) i Detija (3:48,47), Nemca Rapa (3:49,03) i Čeha Micke (3:49,10). Biderman (3:50,42) je bio deseti, pa je dobio status druge rezerve, ukoliko dvojica od osam finalista ne budu mogla da nastupe.

U istoj trci nastupio je i Stefan Šorak koji je imao tek 35. vreme u kvalifikacijama sa rezultatom 3:55.15.

Velimir Stjepanović rođen je 7. avgusta 1993. godine. Član je Plivačkog kluba Partizan od 2006. godine.

Stjepanović je na Olimpijskim igrama mladih u Singapuru 2010. godine nosio zastavu Srbije na ceremoniji otvaranja i osvojio je dve medalje, srebrnu na 100 metara slobodnim stilom i bronzanu na 100 metara delfin.
Naredne godine na Evropskom juniorskom prvenstvu u Beogradu osvojio je dve zlatne medalje.

Godine 2012. plasirao se u finale na Evropskom prvenstvu u disciplini 200 metara delfin, gde je zauzeo peto mesto, kao i na Olimpijskim igrama u Londonu gde bio šesti u finalu.

Na Mediteranskim igrama 2013. godine u Mersinu osvojio je tri zlatne medalje, u slobodnom stilu na 200 i 400 metara, kao i delfin stilu na 200 metara.

Stjepanović, koji već godinama živi i trenira u Dubaiju, nikada nije imao dilemu, da li pored unosne finansijske ponude iz Emirata treba da se takmiči za Srbiju, čiji je jezik tek nedavno savladao, jer je kako kaže veći deo života govorio engleski.