Beogradska ‘igračica’: Ona pleše, šljašti i peva na sred Tašmajdana (FOTO)

Ono što krasi svaki grad su kulturne znamenitosti, spomenici, uređeni parkovi i čiste obale reka, a našu prestonicu ulepšavaju i 40 gradskih fontana. Svaka od njih je posebna i specifična, a najveću pažnju privlači Muzička fontana u Tašmajdanskom parku.

Sve gradske fontane i javne česme puštene su u rad još početkom proleća, međutim tek sa nesnosnim letnjim vrućinama mogu da „zablistaju” u punom sjaju. Najviše pažnje izaziva jedna od „mlađih” beogradskih fontana, koja šetačima na Tašu pruža jedinstvenu priliku da uživaju u muzici i plesu.

– U Beogradu trenutno postoji 40 gradskih fontana i sve njih održava JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija”. Nedavno je na održavanje preuzeta i fontana Gejzir na Adi Ciganliji. Ovoga proleća fontane koje su prve puštene u rad su fontana „Kulturni centar” i fontana „Između dva dvora”. Iako letnji režim rada fontana počinje 1. aprila, ove dve su puštene u rad nešto ranije – 21. marta u čast obeležavanja Svetskog dana šuma i Svetskog dana voda – kaže za Dnevno.rs Ljubica Konjević, šef Službe za marketing i informisanje JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija”.

Prema njenim rečima, u poslednjih godinu dana sanirana je i puštena u rad fontana „Mladost” koja se nalazi ispred muzeja „25 maj”. Pored nje, sanacija je izvršena i na fontani „Slap” koja, zajedno sa preostalih 39 fontana, krasi našu prestonicu.

Najviše pažnje i „publike” privlači upravo fontana na Tašmajdanu, popularna „Muzička fontana”. Ona je jedinstvena po tome što, osim dekorativne rasvete, ima i muzički program.

– Svakog dana, u periodu od 19 do 21 sat, naši sugrađani mogu da uživaju u jedinstvenoj „predstavi” muzike, boje i vode u kojoj živopisni vodoskoci u boji „igraju” u ritmu muzike – objašnjava Ljubica i dodaje da su i ostale fontane u gradu osvetljenje.

U poslednjih godinu dana više pažnje je posvećeno sanaciji i obnovi već postojećih fontana nego na izgradnju novih. „Najmlađa” fontana u našem gradu je fontana kod Glavne pošte u Takovskoj ulici, koja je puštena u rad u proleće 2012. godine. Godinu dana ranije u sklopu rekonstrukcije Tašmajdanskog parka izgrađena je i popularna „Muzička fontana”.

JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija” održava svih 40 gradskih fontana i 130 javnih česama, od kojih se 124 snabdeva vodom iz beogradskog vodovodnog sistema, a šest sa prirodnih izvora.

Vandalizam i oštećenje nisu retka pojava

Tokom sezone rada fontana sprovodi se program njihovog redovnog održavanja, a on obuhvata čišćenje, pranje, dezinfekciju i peskarenje fontana, održavanje elektro-mašinske opreme, nabavku i zamenu neispravne i dotrajale opreme i građevinske popravke.

– Beogradski vodovod, osim radova na vodovodnim instalacijama, postavlja i popravlja kompletnu rasvetu, farba, oblaže keramikom i polira fontane – ističe Ljubica.

Veliki problem u održavanju fontana izazivaju sporadični incidenti tokom kojih dolazi do oštećenja na fontanama. Fontanu na Trgu Nikole Pašića, na primer, oštetili su maturanti tokom proslave završetka školske godine. Dodatni posao za ekipe vodovoda i kanalizacije prave i vandali, koji sipaju deterdžent u fontane nakon kojih je postupak čišćenja jako složen i skup.

Beograđani prvu fontanu dobili 1860. godine

Prva fontana u Beogradu podignuta je 1860. ispred hotela Moskva. „Terazijska česma” je nastala po nalogu kneza Miloša Obrenovića, čime je obeležen njegov povratak na presto.

Nakon nje, Beograd je dobio fontanu „Borba čoveka sa zmijom” 1912. na Kalemegdanu, dok je treća fontana podignuta 1956. pored SRC „Tašmajdan”. „Devojka sa školjkom” u Bezistanu podignuta je 1959. godine, a 1965. Beograd je dobio „Devojku sa krčagom” u Pionirskom parku.