Beogradska ulica IGNJATA JOBA inspiriše građane na VEOMA NEOBIČAN način (FOTO)

Infrastruktura Beograda se razvijala periodično i po segmenima u različitim prilikama, zbog čega se ponekada u našoj prestonici mogu naći različita zanimljiva i krajnje neuobičajena urbanistička rešenja.

 

Foto: Printscreen/Google Maps

U beogradskom naselju Voždovac se nalazi Ulica Ignjata Joba, koja je skrenula pažnju meštana zbog jedne neobične situacije.

U broju 69 ove ulice se nalazi Vrtić “Sestre Bukumirović”, koji je deo Predškolske ustanove “Čika Jova Zmaj”. Sam vrić nije poseban nikome osim deci koja idu u njega i njihovim roditeljima, međutim, preko puta vrtića se nalazi Centralno Groblje.

Takvo nesvakidašnje urbanističko rešenje je inspirisalo nekog kreativnog stanovnika ovog dela grada i podsetilo ga na staru narodnu poslovicu “od kolevke pa do groba najlepše je đačko doba”.

U interpretaciji našeg sugrađanina na sred ulice je osvanula poruka “od kolevke pa do groba deli vas Ulica Ignjata Joba”.

 

Foto: Dnevno.rs/M.M.

Centralno groblje, koje se zvanično vodi na Zaplanjsku ulicu broj 47a i izlazi na Ulicu Ignjata Joba, razvija se na ovom mestu još od 1939. godine.

Ovo čuveno groblje je večito počivalište jednog od najvećih boema srpske scene, Tome Zdravkovića, pozantog akrobate Dragoljuba Aleksića, kao i čuvenog arhitekte i slikara Grigorija Samojlovog.

U okviru Hrama Rođenja Svetog Jovana Krstitelja na Centralnom groblju nalazi se ikonostas koji je Samojlov naslikao u koncentracionom logoru tokom Drugog svetskog rata. Zbog svoje istorije i značaja se nalazi pod zaštitom UNESCO-a – navodi Violeta Obrenović, istoričar umetnosti u JKP “Pogrebne usluge” za Dnevno.rs.

Ikonostas predstavlja Svetog Savu i Hrista, kome su ruke vezane užadima, ali su i razdvojene, što predstavlja težnju ka oslobođenju. Posle rata ikonostas je postavljen u kapelu Učiteljske škole “Kraljica Natalija”, kasnije je prenet u Patrijaršiju, da bi od 1953. godine svoje mesto našao na Centralnom groblju.

 

Foto: Dnevno.rs/Petar Marković

Vrtić “Sestre Bukumirović” je izgrađen nakon 1944. godine u okviru inicijative Predškolske ustanove “Čika Jova Zmaj” za institucionalno zbrinjavanje dece na Opštini Voždovac.

Neobična situacija nije bila u nadležnosti izgrađenih ustanova, pa njihovi zaspoleni navode da im je interesantno što je neko odlučio da to prokomentariše, ali da to ni na koji način ne utiče na njihov rad. 

 

Foto: Dnevno.rs/Petar Marković

U blizini vrtića se nalazi i Osnovna škola “Milan Đ. Milićević”, ali okolne zgrade i zelenilo blokiraju direktan pogled na groblje, pa učenici i njihovi roditelji nisu naročito pogođeni ovom činjenicom.

Mi smo dosta izolovani od groblja, a i većina naših učenika dolazi sa druge strane pa nema nikavih komentara na tu temu – navode u školi za Dnevno.

 

Foto: Dnevno.rs/Petar Marković