DNEVNO.RS Plaćamo tuđe žvrljotine: Grafiti kao prava umetnost ili čin vandalizma?

Grafiti u Beogradu nisu nikakva novost. Političke, ljubavne ili sportske poruke, potpisi i crteži godinama ‘krase’ zidove fasada, pa čak i gradske autobuse. Međutim, crtanje po zidovima često se meša sa pravom umetnošću, pogotovo ako su u pitanju uvredljive poruke...

Kada se dogodi da se na spomenicima i verskim objektima, kao i na objektima koji predstavljaju kulturno-istorijsko dobro Beograda pojave poruke koji na bilo koji način vređaju druge, JKP „Gradska čistoća” izlazi na teren i uklanja ih. Te akcije predstavljaju vanredne aktivnosti preduzeća.

– Kada god za to ima mogućnosti izlazimo u susret kako institucijama tako i sugrađanima i uklanjamo grafite najbrže što možemo. Nažalost, samo tokom decembra i januara na
teren smo izašli četiri puta, tri puta smo uklanjali uvredljive grafite sa obnovljenog turbeta Šejh Mustafa paše, a potom i sa zida pravoslavne crkve – kažu za Dnevno.rs iz „Gradske čistoće”.

Samo prethodna dva puta sa spomenika Šejh Mustafa-pašinog turbeta oprana je površina od 54 kvadratnih metara, što je ne samo „Gradsku čistoću” već i sve Beograđane, koštalo približno 55.000 dinara. Međutim, ukupna cifra je mnogo veća i iznosi više od tri miliona dinara!

–- Do sada smo očistili površinu nešto veću od 3700 kvadrata, a uklanjanje grafita sa jednog kvadratnog metra staje oko 1000 dinara – kažu iz preduzeća.
Kako objašnjavaju, postupak čišćenja vrši se tako što se na ispisanu površinu nanese gel ili hemikalija koja rastvara boju, a zatim se površina ispira pomoću mašina koje rade pod velikim pritiskom.

Najviše grafita bilo je ispisano na teritoriji opština Stari grad i Novi Beograd, a očišćeni su spomenici Obelisk, spomenik žrtvama genocida Staro sajmište, Oslobodiocima Beograda, uklonjeni su i grafiti sa dvorišnog zida Vaznesenjske crkve u Admirala Geprata i mnogi drugi.

Beograđani, na čijim fasadama osvanu ispisani grafiti, sami snose troškove uklanjanja, a ako to ne učine, sledi im kazna. Prema odluci o uređenju grada, istu kaznu plaćaju i huligani koji budu uhvaćeni sa sprejem u ruci ali i vlasnici, ukoliko ne uklone žvrljotine sa svojih kuća.

– Mandantne kazne koje se izriču na licu mesta zbog navedenog prekršaja iznose 20000 dinara za pravno lice i preduzetnika i 5000 dinara za odgovorno u pravnom licu i fizičko lice – objašnjava za  Dnevno.rs Miodrag Stojanović, zamenik sekretara za inspekcijske poslove.

Ukoliko komunalni inspektor ili policajac podnesu prijavu za učinjeni prekršaj, sudija za prekršaje može izreći veće kazne.

– Kazne se kreću u rasponu od 50000 do milion dinara za pravno lice, 5000 do 250000 dinara za preduzetnika i 2000 do 75000 dinara za odgovorno u pravnom i fizičko lice – zaključuje Stojanović.

Kako bismo grad učinili boljim i čistijim, potrebno je da svi radimo na tome. Pored oštrijih kaznenih mera koja bi bar umanjila broj ovakvih nesavesnih dela, rešenje problema je i u toleranciji, poštovanju drugih nacionalnosti i veroispovesti.

Čuvajmo Beograd, jer on pripada svima
– JKP „Gradska čistoća” uvek apeluje na sugrađane da se savesno ponašaju, ne samo kada su grafiti u pitanju. I sudovi za odlaganje otpada su u vlasništvu svih sugrađana. Svako njihovo paljenje i uništavanje predstavlja materijalnu štetu svima. Tako i uklanjanje „divljih” deponija, ali i uklanjanje grafita predstavljaju vanredni trošak svih, pa i onih koji ta nesavesna dela čine. Zato i apelujemo na sugrađane da čuvaju svoj grad, bez njihove pomoći ni jedna komunalna služba ne moze da učini da Beograd bude čist, očuvan i uredan – kažu u preduzeću.