DNEVNO.RS Prestonicu ‘preplavile’ letnje bašte: U srcu grada kafedžije za njih plate i 1.000 evra!

Grad je podeljen na deset zona, a cena je najviša u ekstra zoni u kojoj se nalazi opština Stari grad. Takse su, naravno, najniže na periferiji prigradskih opština. Tako su izgleda, visoke cene pića u centru grada potpuno opravdane?

Početak proleća i sunčani dani izmamili su ljude iz svojih kuća, zbog čega su kafići u prestonici svakodnevno puni. Ugostitelji se utrkuju ko će pre da „izbaci” baštu ispred lokala, ali postaviti stolice i stolove nije uopšte jeftino.

Dozvole za bašte, po osnovu zahteva vlasnika ugostiteljskog objekta, izdaju Odeljenja za komunalno-stambene i građevinske poslove uprave gradske opštine. Dozvole za bašte se zatim dostavljaju komunalnim inspekcijama opština u cilju dalje kontrole. Grad je podeljen na deset zona, a takse se menjaju u zavisnosti u kojoj zoni postavljate baštu. U centru grada, na opštini Stari grad, dnevno treba izdvojiti 52,70 dinara po metru kvadratnom. Što znači da za baštu od 100 kvadrata, ugostitelj dnevno treba da izdvoji  5.270 dinara. Po ovoj računici, za mesec dana, kafedžije iskeširaju i do 158.100 dinara!

U ovoj opštini broj bašta se menja na godišnjem nivou, a ove godine očekuju oko 250-270 bašta.

– Broj bašta se menja u zavisnosti od od toga da li je istekao zahtev za postavljanje bašta i da li se on obnavlja. Na opštini Stari grad postoje dve zone: ekstra i van ekstra zone. Cena za ekstra zonu košta 52,70 dinara dnevno po metru kvadratnom, dok van ekstra zone je 42,20 dinara – kažu za Dnevno.rs iz opštine Stari grad.

Na godišnjem nivou postoje dve vremenske zone, pa se u periodu od 1. aprila do 30. septembra plaća puna cena, dok se od 1. oktobra do 31. marta cena umanjuje za 80 posto.

Za razliku od ekstra zone, cene u ostalim zonama su niže. Tako se u prvoj zoni dnevno plaća 42,20, u drugoj 33,70 i tako dalje. Cena u poslednjoj, specifičnoj zoni, a u kojoj je periferija prigradskih opština, ugostitelji treba dnevno da izdvoje samo 7,30 dinara po metru kvadratnom.

Odluka o postavljanju bašte ugostiteljskog objekta stupila je na snagu 8. marta 2014. godine. Opštini Vračar do sada je podneto 106 zahteva za postavljenje bašte ugostiteljskog objekta. Ova opština nalazi se u prvoj zoni, što znači da ugostitelji plaćaju malo nižu cenu. Ovde prosečna bašta od 100 kvadrata dnevno košta vlasnika 4.220 dinara.

– Međutim, i u opštini Vračar postoji i ekstra zona, a u periodu 1. oktobra do 31. marta cena  iznosi 10,54 dinara po m² – ističu u ovoj opštini i napominju da oni jedino donose rešenja o postavljanju bašte ugostiteljskog objeka, dok je naplata i obračun taksi za zauzeće javnih površina u nadležnosti Uprave javnih prihoda grada Beograda.

Komunalne takse su iste od 2012. godine, a ove godine na teritoriji grada očekuje se oko 650 bašti. Tokom cele godine se primaju zahtevi za postavljanje bašta, a najveća gužva je, što je i logično, na Starom gradu. Vračaru i Savskom vencu.