DNEVNO.RS Za ovo skriveno blago Beograda malo ko zna (FOTO)

Urbana oaza koju su stvarale generacije studenata, profesora i đaka nalazi se u samom srcu prestonice i u svoje 'zelene odaje' prima svakoga ko želi da se opusti, odmori, nauči i pomogne. Pogledajte kako izgleda ovo magično mesto, za koje većina Beograđana nikada nije ni čula.

Arboretum Šumarskog fakulteta u Beogradu skriven je između Ade Ciganlije i  Košutnjaka, a postoji već više od pola veka. Popularost ove „učionice na otvorenom”, kako je mnogi zovu, tek je sada počela da raste, a samo malobrojni srećnici znaju za nju oduvek i obilato koriste njen blagotvorni uticaj.

Ova, između ostalog i zelena laboratorija studenata i naučnih radnika, odnedavno je i zaštićeno prirodno područje.

– Kao neotkriveni dragulj za širu javnost, naš Arboretum, u poslednje vreme, pleni veliku pažnju i doživljava svoj novi procvat i publicitet. Važno je napomenuti da su u njegovom održavanju učestvovale generacije studenata, nastavnika i saradnika Fakulteta, đaka osnovnih i srednjih škola,  kao i članova brojnih udruženja građana i zaposlenih u društveno odgovornim kompanijama – priča mr šumarstva Marina Vukan, profesor Šumarskog fakulteta.

U Arboretum dolaze svi – đaci, studenti, profesori, zaposleni… Njega posećuju čak i predškolci iz okolnih vrtića, kao i učesnici ekoloških programa i aktivnosti.

Ovaj gradski vrt ima i svoja brojna lekovita svojstva. Zaposleni su  ponosni su na uspešno odvijanje „hortikulturne terapije” i podsticanje pozitivnih iskustava učenja osoba sa posebnim potrebama.

– Već godinama ovde uče i rade polaznici Centra za smeštaj i boravak dece i omladine ometene u razvoju Čukarica, kojima se predano posvećuje naša koleginica mr Dragana Skočajić. Isto tako, svoje divne školske dane i obuku ovde imaju i đaci – cvećari Srednje zanatske škole Beograd, sa svojom energičnom i toplom profesorkom biologije, Brankom Crnoseljanski. Za nas, zaposlene u Arboretumu, ovo su specifična profesionalna i pedagoška iskustva, uz saznanje da „svako dete i osoba mogu da uče” – objašnjava mr Marina Vukan.

Zarad razvijanja potencijala Arboretuma, mr Marina Vukan i tim koji radi na njegovom održavanju planiraju još značajnije korake.

– Ove godine radimo na podizanju novog pejzažno-arhitektonskog elementa u okviru zone proširenja Arboretuma – senzornog vrta, u kojemu će biti posađene biljke koje posebno stimulišu ljudska čula – mirisa, dodira i ukusa – lavanda, ruzmarin, zečje uši, majčina dušica, peršun, bosiljak i druge. Ova terapijska bašta, u našem mirnom i sigurnom ambijentu, doprineće razvoju i novim aspektima takozvane socijalne i terapeutske hortikulture – priča ona sa neskrivenim entuzijazmom.

Arboretum, kao značajnu beogradsku oazu, podržavaju i pomažu gradske institucije, ali i brojna javna preduzeća. On je 7. jula 2011. godine proglašen prirodnim dobrom u kategoriji Spomenika prirode, II stepena režima zaštite, od strane Skupštine grada Beograda i na osnovu Zakona o zaštiti prirode.

– Upravljanje ovim zaštićenim područjem povereno je Univerzitetu u Beogradu – Šumarskom fakultetu u Beogradu, koji donosi i razrađuje planove i programe upravljanja. Sredstva potrebna za sprovođenje režima zaštite i realizaciju planova i programa, najvećim delom se obezbeđuju iz budžeta grada Beograda. Deo sredstava za rekonstrukciju i unapređenje stanja Arboretuma obezbeđuje se i kroz realizaciju projekata koje finansiraju fondovi, organizacije nevladinog sektora i zainteresovane društvene kompanije. Značajno je napomenuti da kontinuirano imamo značajnu podršku i materijalnu pomoć naših velikih javnih preduzeća – JP za gazdovanje šumama ‘ Srbijašume’ Beograd, u okviru kojega se posebno ističu ŠG ‘Beograd’ Beograd i ŠG ‘Užice’ Užice;JKP ‘Zelenilo’ Beograd, kao i brojnih rasadnika širom zemlje – ističe mr Marina Vukan.

Međutim, i pored sve pomoći koju dobija, u Arboretumu uvek ima šta da se radi. Ona poziva sve zainteresovane da dođu, uživaju i pomognu da ova urbana šuma postane još lepša i lekovitija nego što već jeste.

– Pomoć dobronamernih, uz dragoceni dobrovoljni baštovanski rad na daljoj rekonstrukciji naše učionice, laboratorije i zbirke, preko nam je potrebna. Tim Arboretuma Vas poziva da nas, ovde na padinama jedne od najlepših urbanih šuma – Košutnjaka, posetite i sa nama podelite dobru zelenu energiju Beograda – kaže za kraj naša sagovornica.

Arboretum datira od vremena preseljenja Šumarskog fakulteta u Beogradu na ovu lokaciju, šesdesetih godina prošlog veka. Tada je zahvatao površinu od 3 hektara okućnice Fakulteta. Njegov osnivač i dugogodišnji upravnik bio je čuveni dendrolog, prof. dr Branislav Jovanović. Danas ovde raste preko 300 drvenastih i žbunastih vrsta i unutar vrsnih taksona, predstavljenih sa preko 2.000 primeraka

Pristup Arboretumu je dozvoljen svim zainteresovanim posetiocima, uz simbolične ulaznice kao naknadu za korišćenje zaštićenog područja. S obzirom na primarnu nastavno-obrazovnu i naučno-istraživačku funkciju Arboretuma, grupne posete je potrebno prethodno najaviti kako bi boravak bio ugodan i za one kojima je Arboretum otvorena učionica. Arboretum je otvoren za posetioce radnim danima, od 10-18 časova, a moguće su i dogovorene posete vikendom.

Arboretum je smešten na Banovom brdu, u ulici Kneza Višeslava br.1