NEBEZBEDNA GRADNJA: Fasada u Tiršovoj pala zbog loše sanacije

Deo fasade na ulazu u Dečiju kliniku u Tiršovoj ulici u Beogradu najverovatnije se srušio usled loše izvedenih radova na sanaciji dela objekta 2000. godine.

 

Ovo je izjavila gradska sekretarka za inspekcijske poslove Zagorka Panić.

Grad nema saznanja da su ti radovi prijavljeni, navela je Panić i apelovala na sve institucije u kojima se obavljaju radovi da to prijave sekretarijatu, jer takav dokument mora da postoji.

Panić je rekla da je odmah po incidentu na mesto događanja juče izašao dežurni gradski građevinski inspektor i konstatovao da je najverovatnije došlo do obrušavanja obloge međuspratne konstrukcije u površini oko 80 kvadratnih metara, usled loše izvedenih radova na sanaciji dela objekta 2000. godine.

Gradska sekretarka kaže da je sigurno da onaj ko izvodi radove snosi odgovornost, a da je prema Zakonu o planiranju i izgradnji obaveza vlasnika objekata da ih održavaju.

– Grad ne može i nema sredstava da uradi sve fasade kao što to nije moguće nigde u svetu. Ono što možemo je da zajedno sa vlasnicima fasada, stanarima, kompanijama, Republikom udjemo u uredjenje fasada i da one budu energetski efikasne i bezbednije – rekla je Panić, saopstila je Gradska uprava.

U saopštenju Gradske uprave se navodi da je zgrada u kojoj se nalazi Univerzitetska dečija klinika u Tiršovoj ulici pod zaštitom države, a po Zakonu o kulturnim dobrima i Zakonu o planiranju i izgradnji obaveza vlasnika je da održavaju objekte.

U konkretnom slučaju, dodaje se, korisnik je Dečja bolnica, a vlasnik Republika Srbija.

Panić je naglasila da je odmah posle nedavnog incidenta u Makedonskoj ulici, kada je zbog obrušavanja fasade teško povredjen učenik srednje Trgovačke škole, za šta takodje nije postojala odgovornost Grada, JKP “Gradsko stambeno” napravilo pregled svih fasada koje to komunalno preduzeće održava i 20. aprila će saopštiti koliko je fasada pregledano.

– Do sada su sa fasada preventivno uklonjeni oni delovi koji su bili opasni po život i to je jedino što je Grad mogao da uradi do izmene zakona. Moramo da se pozabavimo i ravnim krovovima i liftovima, jer postoje liftovi koje niko ne održava u zgradama starijim od 40 godina, a više se ljudi dnevno preveze liftovima nego gradskim prevozom – rekla je Panić.

To će, navela je ona, biti uređeno predstojećiom zakonom kako bi se našao osnov da zajedno sa stanarima koji su vlasnici i stanova i fasada i liftova počnemo da uređujemo ovu oblast.