Nemar u beogradskim školama: U pekari nađena ešerihija

Vanrednom inspekcijskom kontrolom utvrđeno je da u pekari „Vir“, čije su proizvode redovno kupovali đaci OŠ „Stevan Sremac“ u Borči, od četiri brisa radnih površina, pribora, opreme i ruku zaposlenih, dva ne ispunjavaju mikrobiološke kriterijume.

Iako uzrok trovanja 14 dece iz OŠ „Stevan Sremac” u Borči ni posle više od mesec dana nije poznat, vanrednim pregledom pogona pekare „Vir”, kao i njihovog prodajnog objekta u školi, otkriveni su enterobakterijacea, saprofitne koke, bacilus, plesan, kvasnica i ešerihija koli.

Roditelji su sumnjali da su njihova deca završila u bolnici sa stomačnim tegobama zbog sokova „koko”, međutim, bakteriološki nalazi su pokazali da su potpuno ispravni. Vanrednom inspekcijskom kontrolom utvrđeno je da u pekari „Vir”, čije su proizvode redovno kupovali đaci pomenute škole, od četiri brisa radnih površina, pribora, opreme i ruku zaposlenih, dva ne ispunjavaju mikrobiološke kriterijume.

Takođe, u pašteti sa sirom u proizvodnom pogonu ove pekare pronađena je ešerihija koli, a u sedam od osam ispitivanih namirnica otkriveni su plesan i kvasnica u velikom broju, navodi “Kurir”.

Analize je sproveo Gradski zavod za javno zdravlje Beograd, kao i sanitarna i veterinarska inspekcija. Sanitarna inspekcija zatvorila je kantinu dok se ne završi analiza higijensko-sanitarnih uslova. Direktorka škole Miroslava Mihajlov Carević potvrdila je da pekara „Vir”, kojoj su iznajmljivali objekat, ne radi, ali ne zbog navedenih problema, već zato što im se posao ne isplati.

– Sad će i kraj školske godine, pa smo s vlasnicima pekare raskinuli ugovor. Da li će na početku nove školske godine ponovo početi s radom, još ne znamo – rekla je ona i dodala da ne znaju šta je bio uzrok tegoba kod dece.

Vlasnica pekare „Vir” Jasmina Melović objašnjava da su od nadležnih službi dobili zaključak da nikoga nisu mogli da otruju jer su i hrana i sokovi bezbedni.

– Radnici ništa nisu dirali rukama, a epidemiolog mi je objasnio da rukavice mogu biti uzrok problema, jer se ruke u njima znoje. Što se ešerihije koli u pašteti sa sirom tiče, kao i namirnice u kojima su nađeni plesan i kvasnice, rečeno mi je da to nije problem jer one nestaju termičkom obradom na visokim temperaturama – rekla je ona i naglasila da su sve nadležne inspekcije radile svoj posao u svim njihovim objektima, kao i da su sami finansirali nezavisnu analizu – rekla je vlasnica pekare.

Specijalista higijene Snežana Matić kaže da u objektima u kojima borave deca ne smeju da se pojave bakterije kao što je ešerihija.

– Veterinarska pravila koja se odnose na velike tehnološke pogone ne važe u slučaju rada sa decom do 15 godina. Prisustvo plesni može da izazove upalu žučnih puteva i akutne probleme na duže staze – kazala je Matić.