Nova cena od 1. januara: Vrtići u Beogradu 5.540 dinara

Roditelji beogradskih mališana plaćaju od 1. januara novu cenu boravka dece u vrtiću, koja iznosi 5.540 dinara, rekla je danas gradska sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu Snežana Đurić i istakla da onima, koji su do sada plaćali veću cenu, novac neće biti vraćen.

U beogradskim vrtićima boravi skoro 55.000 dece, a sa novim cenovnikom više od 28.000 roditelja ili staratelja plaća manju cenu nego do sada, rekla je Đurić.

Kategorije za koje je vrtić besplatan po zakonu – deca čiji roditelji primaju materijalnu, socijalnu pomoć, deca bez roditeljskog staranja i mališani sa smetnjama u razvoju, i ubuduće će od grada biti subvencionisani 100 odsto.

Đurić je navela i da roditelji trećeg i svakog narednog deteta ni ubuduće neće plaćati vrtić.

Što se tiče olakšica koje su se do sada odnosile na samohrane roditelje, na drugo od dvoje dece u vrtiću, još se ne zna da li će ta prava imati i ubuduće, a Đurić smatra da nije realno da popusti ostanu.

“Mislim da to nije realno jer je cena dovoljno niska i možda bi se nekim dodatnim pravima dovelo u pitanje funkcionisanje ili kvalitetno funkcionisanje vrtića”, istakla je sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu.

Nova cena znači da će neki roditelji plaćati više nego što su do sada izdvajali za vrtić, ali Đurić ističe da za tu kategoriju novi cenovnik neće stupiti na snagu od 1. januara.

Roditelji koji su do sada manje plaćali jer su imali regres, nastaviće da plaćaju regresnu cenu dok je rešenje po osnovu koje su dobili olakšice na snazi, rekla je ona i navela da to rešenje može važiti najduže godinu dana.

Đurić je najavila da će od 1. septembra i privatni vrtići ući u jedinstveni sistem i da su pri kraju pregovori, o čemu će odluka biti doneta na sledećoj sednici Skupštine grada.

Prema njenim rečima, u privatnim vrtićima takođe će biti regresiranja, odnosno na punu ekonomsku cenu od 27.700 dinara, koja je utvrđena i za državne vrtiće, roditelji će plaćati 20 odsto, 5.540 dinara, a ostalo će dotirati grad.

Međutim, objasnila je ona, ako je cena u privatnom vrtiću iznad 27.700 dinara, roditelj će morati da doplati razliku.

Odgovarajući na pitanje da li postoji mogućnost da se vrati novac roditeljima koji su do sada plaćali veći iznos od 20 odsto ekonomske cene, Đurić je navela da za to nema osnova.

“Svaki se propis primenjuje od trenutka kada je donet i roditelji su plaćali cenu u skladu sa važećim propisima. Povraćaja novca neće biti, kao što ne može da bude nadoknada od roditelja koji su plaćali manje”, istakla je Đurić.

Puna ekonomska cena izračunata je u skladu sa merilima i kriterijumima iz pravilnika Ministarstva prosvete koji je stupio na snagu 1. januara ove godine.
Do sada je najviša cena boravka u beogradskim vrtićima bila 9.700 dinara.