Štrokavi? Vlasnici privatnih bazena u Srbiji sami odlučuju da li će i kako kontrolisati vodu!

Dok se čistoća i bezbednost vode u javnim gradskim bazenima proverava dva puta nedeljno, privatnici koji drže bazenske komplekse nemaju tu obavezu, kažu za Dnevno.rs iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.

Za sve one koji leto provode u prestonici Srbije, odlazak na bazene ili neko od gradskih kupališta predstavlja jedini spas od vrućina. Međutim, nisu svi beogradski bazeni jednako bezbedni, a koji su najbolji za kupanje, otkriva vam portal Dnevno.rs.

Česte žalbe na vodu kod privatnika

Pre dve nedelje na adresu naše redakcije stiglo je nekoliko pritužbi od posetilaca privatnog bazena klub S u Jakovu. Više čitalaca nam se požalilo da je u nedelju, 20. jula voda u plitkom dečijem bazenu bila gotovo smeđa.
Pozvali smo klub S u Jakovu i zatražili objašnjenje za ovaj slučaj. Oni su nam objasnili da dečiji bazen nije bio u funkciji toga dana i da je o tome postojalo obaveštenje. – Imali smo nepredviđen kvar i deo koji je bio potreban
za popravku je imao rok čekanja od nedelju dana. Vode u dečijem bazenu bilo je u minimalnoj količini, nije bila predviđena za kupanje, kao što je bilo napisano u obaveštenju – rekli su nam u S klubu.
Oni su dodali da je proces održavanja automatizovan, osim usisavanja bazena koja se vrši svakodnevno i u kojem učestvuje 2 – 4 radnika i traje 2 – 4 sata, u zavisnosti od obima posla.
Oni ističu da se kvalitet vode proverava svakodnevno a da se na detaljne analize voda šalje jednom mesečno.

Na primer, privatni bazeni u Srbiji uopšte nemaju obavezu da koriste usluge Gradskog zаvoda zа jаvno zdrаvlje, kada je reč o kontroli vode. Oni, kako saznajemo, sami odlučuju kako će i koliko često kontrolisati bezbednost i čistoću vode.

U Grаdskom zаvodu zа jаvno zdrаvlje Beogrаd obаvljа se kontrolа kvаlitetа vode iz većine otvorenih jаvnih bаzenа nа teritoriji grаdа. To su bаzeni sportskih centаrа „Gаle Muškаtirović”, „Olimp”, „Tаšmаjdаn”, „Košutnjаk”, „11. April”, kаo i bаzeni sportskih centаrа u Lаzаrevcu i Obrenovcu.

– Sportsko rekreativni centri i bazeni u Beogradu imaju ugovor sa Zavodom i redovno se proverava kvalitet vode, što je dva puta nedeljno. Ukoliko imaju neki problem, to se odmah prijavi i sve obično bude u redu, ukoliko se ne premaši neki maksimalan broj kupača – rekao je Dušan Avramović, specijalista higijene iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.

Bazen 25. maj

Fizičko-hemijskа i mikrobiološkа svojstvа vode u gradskim bazenima ispituju se u laboatorijama zavoda.

Bazen u Obrenovcu i dalje zatvoren

Gradski zavod za javno zdravlje inače kontroliše i vodovod i bazen u Obrenovcu. Bazen u Obrenovcu još uvek ne radi, prioritet je bezbednost vode za piće, kažu u Zavodu.

– Privatni bazeni, sa druge strane, nisu u obavezi da sklope ugovor sa Gradskim zavodom za javno zdravlje. Oni mogu da koriste usluge bilo koje laboratorije i onoliko često koliko oni smatraju da treba. Postoji nekoliko privatnih bazena u Beogradu koji imaju ugovor sa nama, ali nismo nadležni da otkrijemo koji su to bazeni – rekao je Avramović.

Sportsko – rekreativni centar 11. april

U Zavodu dodaju i da se uzorci vode kontrolišu kada u bazenu nema kupača, a da se kvalitet može promeniti ukoliko, u toku jednog dana na bazen dođe veći broj kupača nego što to kapaciteti kupališta mogu da izdrže.
– Uzorci vode se rade kada nema posetilaca, tada je uzorak merodavan. Ukoliko neki bazen pusti mnogo ljudi u objekat u toku dana, onda kvalitet vode može i da se promeni – objašnjava Avramović.

Kako se ponašati na gradskom bazenu?
Presudаn znаčаj zа očuvаnje kvаlitetа vode u bаzenimа imа ponаšаnje sаmih korisnikа, apeluje Gradski zavod za javno zdravlje. Potrebno je da se poštuju preventivne sаnitаrno-higijenske mere: korišćenje dezo bаrijerа (kаdicа zа dezinfekciju stopаlа nа ulаsku u krug bаzenа i nа izlаsku iz toаletа), tuširаnje pre i nаkon izlаskа iz bаzenа, obаvezno korišćenje toаletа. Tаkođe, obаvezno je izbegаvаnje korišćenjа bаzenа u slučаju postojаnjа аkutnih respirаtornih, urinаrnih i digestivnih oboljenjа, oboljenjа kože i sluzokožа, kаo i u periodu rekonvаlescencije, tj. oporаvkа od nаvedenih oboljenjа. Osim togа, izbegаvаnje ronjenjа i skаkаnjа, kаo i sedenjа nа površinаmа neposredno oko bаzenа znаčаjno doprinosi smаnjenju rizikа od infekcijа,аli i povredа.